Teško se sjetiti povoda i situacije u kojoj su se Bosna i Hercegovina i impresivni rezultati i napredak mogli naći u istoj rečenici, ali dočekali smo, konačno, i taj historijski dan. Očekivalo se jučer da Evropska komisija zauzme stav o pitanju početka pregovora BiH o članstvu u EU, duboko se vjerovalo, postojale su i naznake da će on biti pozitivan, ali riječi predsjednice EK Ursule fon der Lajen (Von Leyen) odzvanjaju i danas. I odzvanjat će danima.
- Otkad je dobila status kandidata, Bosna i Hercegovina je napravila impresivne korake naprijed. Više napretka je postignuto za nešto više od godinu nego za više od jedne decenije - kazala je Fon der Lajen.
Predstavnici stranaka u vlasti odmah su se počeli udarati u prsa junačka, naglašavajući da je pozitivna odluka za našu zemlju rezultat politike dijaloga i kompromisa, da kada postoji dobra volja, možemo postići sve, da bolju vijest nismo dobili još od stjecanja nezavisnosti, a neki su konačno shvatili da će unutar EU i svi Srbi moći živjeti u ekonomskoj i političkoj zajednici bez granica. Barem ne ovakvih na kakve smo navikli. Dok se iz stranaka većine, s jakim povodom, čuju pobjedničke trube, opozicija je umuknula i konsolidira vlastite redove.
Nakon što reakcije utihnu svakako se trebamo zapitati u kakvom smo to mraku i na kakvom dnu bili, pa da i tih nekoliko zakona i odluka iz Brisela izgleda kao “impresivan korak naprijed”.
Jesu li oni mogli biti usvojeni i u godinama koje su pojeli skakavci, potrošenim na beskorisne obračune saopćenjima za javnost, blokade, nerad, javašluk? Gdje smo mogli biti danas da su tadašnji funkcioneri radili svoj posao? Koliko bi naše djece danas bilo s nama umjesto u dalekom svijetu? Zato ova generacija političara, koliko god raznolika bila, priliku ne smije upropastiti, jer službena odluka o početku pregovora bit će samo prvi korak na dugom i teškom putu na kojem će trebati puno više dogovora, kompromisa i rezultata. Do tada će efekte valjda osjetiti i građani BiH.