OBRAĆANJE LIDERIMA

Tramp: Zahtijevat ću od FED-a da kamatne stope odmah padnu, počela je "revolucija zdravog razuma"

Ali, ako ne proizvodite svoje proizvode u Americi, što je vaše pravo, onda ćete vrlo jednostavno morati platiti carinu, kaže Tramp

Donald Tramp. AP

A. O.

prije 4 sata 57 minuta

Predsjednik SAD Donald Tramp (Trump) tokom obraćanja na Svjetskom ekonomskom forumu u Švicarskoj oštro je kritikovao politike svog prethodnika.

Virtuelnim obraćanjem on se, između ostalog, hvalio svojom izbornom pobjedom i proglasio da je s njegovom inauguracijom ove sedmice započela "revolucija zdravog razuma".

"Historijska sedmica"

Tramp je izjavio da je to bila “zaista historijska sedmica u Sjedinjenim Državama“, te je poručio:

- Ono čemu je svijet svjedočio u proteklih 72 sata nije ništa manje nego revolucija zdravog razuma. Naša zemlja će uskoro biti jača, bogatija i ujedinjenija nego ikad prije, a cijela planeta će biti mirnija i prosperitetnija kao rezultat ovog nevjerovatnog zamaha“.

Tramp je zatim ponovio poznate kritike na račun politika bivšeg predsjednika Džo Bajdena (Joea Bidena), osudivši ono što je opisao kao “ekonomski haos uzrokovan neuspješnim politikama prethodne administracije“.

Ostvarenje poreza

Njegova poruka svjetskim poslovnim liderima je da proizvode svoje proizvode u Sjedinjenim Državama kako bi ostvarili poreze koji su “među najnižim od svih nacija na svijetu”. Kazao je da je njegova poruka svakom biznisu na svijetu je vrlo jednostavna.

- Dođite i proizvodite svoje proizvode u Americi, i mi ćemo vam omogućiti poreze koji su među najnižim od svih nacija na svijetu. Smanjujemo ih vrlo značajno, čak i u odnosu na originalne TrAmpove porezne olakšice. Ali, ako ne proizvodite svoje proizvode u Americi, što je vaše pravo, onda ćete vrlo jednostavno morati platiti carinu, u različitim iznosima, ali carinu koja će usmjeriti stotine milijardi dolara, pa čak i bilione dolara u našu blagajnu kako bismo ojačali našu ekonomiju i otplatili dug - izjavio je Tramp.

Okončanje rata

Predsjednik SAD, koji je obećao ostvariti američku energetsku dominaciju, direktno je tražio pomoć stranih proizvođača nafte kako bi se smanjile cijene energije. Iznio je tvrdnju da bi jeftina nafta pomogla okončati rat u Ukrajini, koji Rusija djelomično finansira svojim ogromnim prihodima od nafte.

- Također ću zamoliti Saudijsku Arabiju i OPEC da snize cijenu nafte, morate je sniziti, što iskreno, iznenađen sam da nisu učinili prije izbora. To nije pokazalo mnogo ljubavi s njihove strane što to nisu učinili. Bio sam pomalo iznenađen -rekao je Tramp.

Cijena nafte određuje se na globalnim tržištima, iako na nju utiče količina nafte koju proizvode Saudijska Arabija i ostale članice OPEC-a. OPEC održava visoke cijene ograničavanjem proizvodnje.

Ograničenje proizvodnje 

Nasuprot tome, Tramp je u proljeće 2020. godine tražio od OPEC-a da ograniči proizvodnju kako bi zaustavio pad cijena nafte koji je pogodio američku naftnu industriju.

- Ako bi cijena pala, rat između Rusije i Ukrajine bi odmah završio. Trenutno je cijena dovoljno visoka da se taj rat nastavi… Oni su, zapravo, do određene mjere odgovorni za ono što se dešava - rekao je danas.

Kamatne stope 

Govoreći pred skupštinom globalnih lidera, on u svom opsežnom govoru o politici nije pominjao Fed po imenu, ali je jasno dao do znanja da će tražiti niže kamatne stope. Izjavio je da će zahtjevati da kamatne stope odmah padnu, poručivši da bi isto tako trebalo da padaju širom svijeta.

- Kamatne stope treba da nas prate svuda - rekao je Tramp.

Ovi komentari predstavljaju prvi udarac zvaničnicima Feda, s kojima je imao vrlo konfliktan odnos tokom svog prvog mandata. Često je kritikovao predsjednika Džeroma Pauela (Jerom), kojeg je Tramp postavio, povremeno nazivajući donosioce odluka "glupacima" i upoređujući Pauela sa golf igračem koji ne umije da pogodi loptu.

U gužvi aktivnosti koja je pratila prvu sedmicu njegovog mandata, Tramp nije komentarisao svoja mišljenja o monetarnoj politici. Ipak, tokom predsjedničke kampanje, nagovijestio je da bi on trebalo da ima pravo da odlučuje o kamatnim stopama.

Važnost nezavisnosti 

S druge strane, Pauel i njegove kolege naglasili su važnost nezavisnosti Feda. Pauel je posebno često insistirao da centralna banka ne donosi odluke na osnovu političkih razmatranja.

Komentari Trampa dolaze manje od sedam dana prije nego što će Fed održati dvodnevni sastanak o svojoj politici koji će biti završen u srijedu. Tržišta praktično ne očekuju da će Fed dodatno smanjiti svoju referentnu kamatnu stopu, koja je trenutno postavljena u rasponu od 4,25 posto do 4,5 posto, nakon smanjenja od cijelog procentnog poena u posljednja četiri mjeseca 2024. godine.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.