MATERIJAL ZA PROJEKTILE

Iranski brodovi s hemikalijama za raketno gorivo isplovljavaju iz Kine

Zapadni dužnosnici procjenjuju da je količina hemikalija koje prevoze dovoljna za 260 prijektila

Iranski projektil srednjeg dometa Kheibar Shekan. AP

M. A.

prije 7 sati 45 minuta

Dva iranska teretna broda, nakrcana materijalom za proizvodnju raketnog goriva, uskoro će krenuti iz Kine prema Iranu, objavio je Financial Times pozivajući se na obavještajne izvore iz dviju zapadnih zemalja. 

Prema informacijama, brodovi Golbon i Džairan, koji plove pod iranskom zastavom, trebali bi stići u Iran u narednim sedmicama.

Smatra se da brodovi prevoze više od 1.000 tona natrijevog perklorata, ključnog sastojka za proizvodnju amonijevog perklorata, glavnog elementa za čvrsto pogonsko gorivo za projektile. Riječ je o kemikaliji čija je trgovina regulirana međunarodnim Režimom za kontrolu izvoza raketne tehnologije.

Materijal dovoljan za 260 projektila

Zapadni dužnosnici procjenjuju da bi količina natrijevog perklorata mogla rezultirati s 960 tona amonijevog perklorata, što je dovoljno za proizvodnju 1300 tona pogonskog goriva, dostatnog za 260 iranskih projektila srednjeg dometa poput Kheibar Shekana ili Haj Qassema.

Kako navode izvori, natrijev perklorat bit će isporučen Korpusu čuvara islamske revolucije. Na brod Golbon ukrcana su 34 kontejnera s kemikalijom na kineskom otoku Daišan, odakle je isplovio 21. januara. Drugi brod, Džairan, trebao bi krenuti iz Kine početkom februara s dodatnih 22 kontejnera.

Oba broda, u vlasništvu iranskih entiteta, planiraju trodnevno putovanje do luke Bandar Abas u Perzijskom zaljevu, bez zadržavanja u usputnim lukama. Podaci s platforme Marine Traffic pokazuju da je Golbon nekoliko dana bio usidren blizu otoka Daishan prije isplovljavanja, dok je Džairan jutros uočen oko 75 km južno od Daišana, u blizini kineskog grada Ningboa.

Izraelski napadi na proizvodnju goriva

Iran se protekle godine suočio s problemima u proizvodnji pogonskog goriva za projektile. U listopadu je Axios izvijestio da je Izrael pogodio 12 miksera za proizvodnju čvrstog goriva za balističke projektile dugog dometa. Satelitske snimke, koje je analizirala fondacija Carnegie Endowment for International Peace, pokazale su da su izraelski napadi uništili postrojenja u Parčinu, Kiodžiru i Šahroudu.

Sankcije i optužbe

Još uvijek nije poznato je li kineska vlada upoznata s ovim pošiljkama. Sjedinjene Države su 2023. godine uvele sankcije osobama i organizacijama u Kini, Hong Kongu i Iranu zbog sumnje da su pomagale u razvoju iranskog balističkog programa. Sankcije su uključivale i iranskog vojnog atašea u Pekingu. U julu 2024. dodatne sankcije uvedene su protiv pet pojedinaca i sedam organizacija povezanih s iranskim razvojem projektila i bespilotnih letjelica.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.