ZAPADNA OBALA

Halida Džerar, oslobođena palestinka iz izraelskog zatvora: Moramo imati nadu da ćemo pobijediti

Džerar je provela posljednjih šest mjeseci u samici u ćeliji veličine 2 x 1,5 m

Khalida Jarrar. AP

M. O.

jučer

Izrael je rano u ponedjeljak oslobodio 90 palestinskih zatvorenika iz vojnog zatvora Ofer na okupiranoj Zapadnoj obali u sklopu sporazuma o razmjeni zatvorenika s Hamasom. Palestinci su se okupili u gradu Bejtunia, blizu Ramalaha, na okupiranoj Zapadnoj obali da im požele dobrodošlicu.

Među puštenim palestinskim zatvorenicima je članica ljevičarskog Narodnog fronta za oslobođenje Palestine Halida Džerar (Khalida Jarrar), a smatra se i jednim od simbola palestinske borbe i otpora.

Kad je Džerar izašla iz autobusa Crvenog križa, dali su joj kaput da ga ogrne preko svog sivog kombinezona i brzo su je okružili suprug i prijatelji. Ona je odmah odvedena u bolnicu u Ramalahu na ljekarski pregled, prije nego što je krenula kući. Među njenim prvim zahtjevima bila je šoljica kafe s dodatnim šećerom, baš kakvu voli, rekla je njena prijateljica Nadia Al-Badžeh (Al-Bajjeh).

Njen plan za jutro je posjetiti grob svoje preminule kćeri koja je sahranjena u Ramalahu, rekla je porodica za The Times.

Džerar, palestinska politička liderka i zagovornica ljudskih prava i feministica zadržana je u administrativnom pritvoru od decembra 2023. godine. Provela je posljednjih šest mjeseci u samici u ćeliji veličine 2 x 1,5 m.

Njen otac, kći i nećak umrli su dok je bila iza rešetaka, a izraelske su je vlasti spriječile da prisustvuje bilo kojoj od njihovih dženaza.

Njena sestra Selam Alratrot (Salam Alratrot) je rekla da Džerar ima nekoliko zdravstvenih stanja koja zahtjevaju hitnu pomoć, jer je izraelska zatvorska uprava prestala pružati medicinsku pomoć zatvorenicima nakon napada koje je predvodio Hamas 7. oktobra 2023. godine.

- Naših tragedija je mnogo, a nema te radosti koja nas čini sretnima, ali mi smo jaki i izraelska okupacija nas ne može slomiti. Naša radost nije potpuna ako svi zatvorenici ne budu oslobođeni - kazala je Alratrot.

Rođena u Nablusu

Porijeklom iz Nablusa, Džerar je svoj aktivizam započela kao tinejdžerica. Navodno je volontirala u grupi koja je čistila lokalnu zajednicu i javne škole protivno željama mnogih u njenoj porodici koji su vjerovali da je taj posao prikladniji za dječake.

Džerar je postala jedna od najistaknutijih vođa Narodnog fronta za oslobođenje Palestine (PFLP), palestinske nacionalističke i marksističko-lenjinističke frakcije koju su Izrael, SAD i UK označili kao terorističku grupu.

Godine 2006. izabrana je u Palestinsko zakonodavno vijeće (PLC), zakonodavno tijelo Palestinske samouprave (PA), te je imenovana da vodi zatvorenički odbor. Pripisuje joj se vodeću ulogu u učvršćivanju pristupanja Palestine Međunarodnom kaznenom sudu (ICC) 2015. godine.

Hapšena više puta

Osim podrške palestinskim zatvorenicima, Džerar je godinama duboko uključena u rad na ljudskim pravima. Prvi put je uhapšena 1989. godine nakon učestvovanja u protestima na Međunarodni dan žena dok je navodno pokušavala spriječiti hapšenje jedne od svojih sestara.

Tokom posljednja tri desetljeća uhapšena je više puta, često u administrativnom pritvoru, politika koja izraelskim vlastima omogućuje držanje pojedinaca bez optužnice ili suđenja.

Godine 2015. uhapšena je pod optužbom da pripada zabranjenoj organizaciji, a puštena je u junu 2016. godine nakon 15 mjeseci provedenih u pritvoru.

Boravila i u samici

Nakon puštanja na slobodu, Džerar je ispričala aktivistici i profesorici prava Nuri Erakat (Noura) o tome kako su ona i druge zatvorenice osnovale školu za mlade zatvorenice kako bi mogle nastaviti život nakon što su puštene. Džerar je predavala engleski.

- Moramo biti strpljivi, ne gubiti nadu, ne izgubiti trag. I doći će do gomilanja napora koji će dovesti do promjene. Moramo imati nadu da ćemo pobijediti - kazala je Džerar.

U ljeto 2017. godine Džerar je ponovno uhapšena i puštena u septembru 2021. godine, prije nego što je ponovno uhapšena u decembru 2023. godine u svom domu u Ramalahu.

Određen joj je upravni pritvor koji je više puta produživan. U augustu je premještena u samicu "kao oblik kazne", prema Palestinskom klubu zatvorenika.

Alratrot je rekla da je ovo vrijeme u zatvoru bilo najteže za Džerar, jer su je izraelske vlasti spriječile da prima posjetioce. Uprkos tome, vjeruje da će njena sestra nastaviti svoju borbu.

- Halida je snažna i ima veliku odlučnost i ništa je ne pokoleba. Čak i nakon gubitka kćeri, vratila se boriti i braniti palestinsku stvar - kazala je Alratrot.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.