JUŽNA KOREJA

Šta slijedi nakon hapšenja predsjednika Jun Suk-Jeola

Predsjednik Jun je uhapšen i suočava s optužbama za izazivanje građanskih nemira proglašavanjem vanrednog stanja

Yoon Suk-Yeol. Platforma X

M. O.

prije 5 dana

Predsjednik Južne Koreje, Jun Suk Jol (Yoon Suk-Yeol) , uhapšen je u svojoj rezidenciji u Seulu u srijedu ujutru (po lokalnom vremenu) i popodne ispitivan u vezi s optužbama da je 3. decembra podsticao pobunu, kada je nakratko proglasio vanredno stanje. 

Jun je odbacio optužbe i izjavio nakon hapšenja da je "vladavina prava potpuno urušena".

Više od 3.000 policajaca i članova Kancelarije za borbu protiv korupcije (CIO) ušlo je u Junovu zvaničnu rezidenciju, gdje je predsjednik sedmicama bio zabarikadiran iza bodljikave žice i barikada, zaštićen sigurnostim timom.

Bila je to druga akcija CIO da privede Juna, čiji je pravni tim izdao saopćenje u kojem predsjednik najavljuje da će se predati vlastima "kako bi se spriječilo krvoproliće".

Politička kriza u Južnoj Koreji

Politički analitičari smatraju da se politička kriza koja potresa Južnu Koreju već više od pet sedmica, sigurno neće uskoro završiti.

Ustavni sud zemlje trenutno razmatra pitanje da li Jun može biti opozvan zbog svojih postupaka. Sud je u utorak održao prvo ročište u tom slučaju, bez prisustva optuženog.

Predsjednik odlučno odbacuje optužbe i najavljuje da će se boriti na sudu.

Opoziciona Demokratska partija zahtijeva da tužioci energično djeluju.

- Velika je konfuzija u vezi s cjelokupnim procesom. Junovi advokati insistiraju da CIO nema pravo da istražuje predsjednika, što je rezultat zakonskih promjena koje je uvela Demokratska partija tokom prethodnog mandata, kada je odgovornost za istrage prebačena na policiju, ali su ostavljene pravne rupe - kaže za DW Kim Sang Vu, bivši političar iz lijevo orijentisanog Kongresa za novu politiku Južne Koreje.

Ako Ustavni sud odluči da Jun ne može biti opozvan, Kim predviđa da će on moći da nastavi da bude predsjednik - iako bi to bilo izuzetno nepopularno kod stanovništva. Jer, ankete pokazuju da više od 60 odsto podržava njegov opoziv.

Ako sud odluči da je opoziv opravdan, Jun će morati da podnese ostavku, a opći izbori biće održani u roku od dva mjeseca.

Mejson Riči, profesor politike i međunarodnih odnosa na Univerzitetu stranih studija Hankuk u Seulu, kaže da "laik može pomisliti da Jun pokušava da pravnu bitku dobije političkim sredstvima" koristeći strategiju nalik Donaldu Trampu (Trump) u SAD.

- On pokušava da delegitimiše proces umjesto da se bori pravnim sredstvima, iako dokazi protiv njega djeluju snažno i ne vjerujem da će mu to uspjeti - objašnjava Riči za DW.

Ako bude novih izbora

Podrška predsjedniku Junu iznenađujuće je visoka i kreće se oko 30 odsto, uprkos političkim i pravnim problemima.

Opoziciona Demokratska partija, uvjerena u pobjedu, želi izbore. Međutim, Kim Sang Vu za DW ističe da lider Demokratske partije, Li Dže Mjong, ima podršku od oko 32 odsto, što je posljedica četiri sudska procesa protiv njega, uključujući korupcijski slučaj koji je izgubio i na koji se trenutno žali.

To takođe znači da je trećina birača neodlučna.

- Ako Juna zamijeni harizmatični konzervativac, objektivan i otvoren za ideje o budućnosti nacije, pobjeda na izborima možda neće biti tako laka kao što Li i Demokratska partija pretpostavljaju - kaže Kim Sang Vu.

Južnokorejcima je dosta drame

- Od 3. decembra živimo na ovom političkom rolerkosteru i iako većina Korejaca živi kao da se ništa ne dešava, osjećaju da su obje strane u političkom sukobu podjednako loše - ukazuje Kim.

Profesor Riči takođe kaže da u Južnoj Koreji vlada veliko nepovjerenje prema političkoj eliti.

"Osjeća se olakšanje što nije bilo nasilnih sukoba između predsjedničke zaštitne jedinice i CIO-a, zbog međunarodnog ugleda nacije, ali i zato što je to korak bliže kraju cijele drame. Rekao bih da prosječan Korejac želi da Juna i Lija zaveže za raketu i pošalje ih na Mars. Ljudi žele da se okrenu budućnosti, žele da njihovi lideri bolje upravljaju zemljom i budu pošteniji".

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.