NOVA MISIJA NATO-A

NATO pokreće baltičku stražarsku misiju za zaštitu podmorskih kablova

Dogovorili smo da pokrenemo inicijativu uz korištenje novih tehnologija, uključujući malu flotu pomorskih dronova kako bi osigurali poboljšani nadzor

Mark Rute. AP

Anadolija

prije 4 dana

Generalni sekretar NATO-a Mark Rut (Rutte) najavio je u utorak novu misiju "Baltic Sentry" s ciljem zaštite ključnih podmorskih kablova u regiji Baltičkog mora, javlja Anadolu.

Govoreći na sastanku s liderima zemalja NATO-a koje izlaze na Baltičko more, Rut je istakao rastuću važnost ovih kablova i potrebu za rješavanjem novih prijetnji u regionu.

- Danas mogu objaviti da NATO pokreće "Baltic Sentry" pod nadležnošću vrhovnog savezničkog komandanta NATO-a. Ova vojna aktivnost dio je naših stalnih napora da poboljšamo prisustvo na moru i praćenje ključnih područja za naš savez - rekao je Rut.

Operacija će uključivati fregate, pomorske patrolne avione i pomorske dronove.

- Danas smo se dogovorili da pokrenemo inicijativu za korištenje i primjenu novih tehnologija u ovim naporima, uključujući malu flotu pomorskih dronova kako bi se osigurao poboljšani nadzor i odvraćanje - dodao je Rut.

Sistem nadzora

Misija "Baltic Sentry" dolazi usred zabrinutosti zbog potencijalne sabotaže podmorskih kablova i drugih destabilizujućih aktivnosti u regionu.

Da bi ojačala budnost NATO-a, misija će integrisati nacionalne sisteme nadzora s resursima alijanse.

Rut je naglasio i potrebu za odlučnim djelovanjem protiv prijetnji ključnoj infrastrukturi.

- Kapetani brodova moraju shvatiti da će potencijalne prijetnje našoj infrastrukturi imati posljedice, uključujući moguće ukrcavanje, zapljenu i hapšenje - upozorio je Rut.

Iako provođenje zakona ostaje pod jurisdikcijom nacionalnih vlasti, Rut zagovara komplementarnost između napora NATO-a i članica.

- Poboljšanje otpornosti zahtijeva sigurniju infrastrukturu - rekao je Rut, dodajući da će NATO raditi s industrijskim operaterima na boljoj zaštiti i osiguranju ključne podmorske imovine.

Incident s tankerom

Baltičko more je bilo poprište nekoliko infrastrukturnih incidenata visokog profila od početka ruskog rata protiv Ukrajine u februaru 2022. godine, što je pojačalo tenzije u regionu.

Finska je saopćila da je tanker "Eagle S" priveden u vezi s incidentom oštećenja podmorskog kabla koji se dogodio na Božić.

Prošlog novembra prekinuta su dva telekomunikaciona kabla koja povezuju Švedsku i Dansku. Vlasti sumnjaju na kineski brod Yi Peng 3, koji je plovio preko kablova, a Kina je odbila zahtjev Švedske da istraži slučaj.

Podmorski kabal Arelion, koji povezuje švedsko ostrvo Gotland s Litvanijom, i podmorski komunikacijski kabal C-Lion 1 koji prolazi između glavnog grada Finske Helsinkija i njemačkog grada Rostocka, također su oštećeni sredinom novembra u blizini teritorijalnih voda Švedske.

Prekid dotoka gasa

Evropski zvaničnici sugerišu da bi iza nedavnih poremećaja mogla stajati sabotaža, potencijalno povezana s tekućim ratom Rusije protiv Ukrajine. Ali Kremlj je odbacio te tvrdnje, nazivajući ih "apsurdnim".

Eksplozije u septembru 2022. su pokidale gasovode Sjeverni tok kojim se ruski gas prenosi u Evropu, a i dalje nisu rasvijetljene, naglašavajući ranjivost regiona na podmorske napade na ključnu infrastrukturu.

Vlasti širom baltičkog regiona nastavljaju da istražuju ove incidente uz pojačanu budnost, jer geopolitičke tenzije ne pokazuju znake jenjavanja.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.