Njemačke vlasti su prošle godine deportovale znatno više ljudi nego 2023, objavili su lokalni mediji u utorak, prenosi Anadolu.
Između januara i novembra, 18.384 osobe su deportovane iz Njemačke, u poređenju sa 16.430 deportacija 2023. godine, citirao je dnevni list "Bild" neimenovanog portparola vlade.
To je povećanje od oko 20 posto u odnosu na isti period u godini prije.
Njemačka je 31. decembra objavila planove za produženje graničnih kontrola nakon marta 2025. u sklopu napora za borbu protiv ilegalne migracije.
- Naše sveobuhvatne mjere za ograničavanje neregularnih migracija i borbu protiv krijumčarenja funkcionišu - rekla je ministrica unutrašnjih poslova Nensi Fezer (Nancy Faeser) za list "Augsburger Allgemeinen".
Poručila je da su te kontrole potrebne dok se značajno ne poveća zaštita vanjskih granica EU-a.
Njemačka je u septembru proširila granične kontrole na istoku i jugu, na zapad i sjever na šest mjeseci, navodeći kao razlog neregularnu migraciju, prekogranični kriminal i terorističke prijetnje.
Granične kontrole su već bile na snazi s Francuskom zbog Olimpijskih igara u Parizu i na granicama sa Poljskom, Češkom i Švicarskom od sredine oktobra prošle godine. Kontrole na njemačko-austrijskoj kopnenoj granici traju od 2015. godine.
Privremene granične kontrole unutar šengenskog prostora dozvoljene su samo u izuzetnim okolnostima, kao što su veliki međunarodni događaji ili značajne prijetnje javnom redu.
Pritisak na Njemačku da se pozabavi neregularnim migracijama pojačao se nakon napada nožem u Solingenu u augustu prošle godine.
Odbijeni sirijski tražitelj azila, koji je stigao 2022. i bio je predviđen za deportaciju u Bugarsku, ubio je tri osobe, a ranio osam. Teroristička grupa ISIS kasnije je preuzela odgovornost za napad.
Njemačka, najveća evropska ekonomija, vodeća je destinacija za neregularne migrante i tražitelje azila. Prošle godine vlasti su zabilježile 266.224 slučaja ilegalnog ulaska i boravka, a većina migranata dolazi iz Sirije i Afganistana.