ODLUČILO MINISTARSTVO

Pentagon šalje sisteme za borbu protiv dronova u baze u Nju Džersiju

Američka vojska obučava svoje pripadnike da koriste "Dronebuster" u kombinaciji sa sistemom "Smart Shooter"

Američka vojska. Platforma X

A. O.

prije 9 sati 20 minuta

Ministarstvo odbrane Sjedinjenih Američkih Država odlučilo je da dvije vojne baze u Nju Džersiju (New Jersey) opremi sa tehnologijom za borbu protiv dronova, pružajući im dodatna sredstva za efikasniju zaštitu vazdušnog prostora od neovlaštenih upada dronova.

Jedan od sistema koji je pomenut po imenu jeste "Dronebuster", prenosi "Busineess insider", donoseći detalje o tome kako on funkcionište.

Zatvaranje vazdušnog prostora

Pentagon je ranije ovog mjeseca potvrdio da su nepoznati dronovi viđeni u bazi Pikatini, kao i u mornaričkoj bazi "Erl“, kao i u vazduhoplovnoj bazi "Rajt Paterson" u Ohaju. U ovoj bazi dronovi su u jednom trenutku primorali nadležne da zatvori svoj vazdušni prostor.

Portparol Združenog štaba izjavio je prošlog vikenda da aktivnosti dronova iznad baza nisu novost, ali je kritikovao neke od nedavnih incidenata kao "neodgovorne". Uslijed nedavnih problema sa dronovima, više puta je pozivano na obaranje neidentifikovanih letjelica, naročito onih u blizini vojnih baza.

Pentagon je ove sedmice izjavio da "ukoliko se utvrdi da neovlašteni dronovi sprovode bilo kakve zlonamjerne aktivnosti, komandanti imaju ovlaštenje da preduzmu odgovarajuće mjere kako bi ublažili i neutralisali te bespilotne sisteme".

Međutim, vojni predstavnik je dodao da vojska neće preduzimati "kinetičke" mjere, osim ako ne postoji "jasna i neposredna opasnost". Vojne baze već imaju određene kapacitete za suočavanje sa upadima dronova, ali Pentagon priznaje da bi slanje dodatne tehnologije pomoglo u ublažavanju potencijalnih prijetnji.

Nova tehnologija

General major Pat Rajder (Ryder), sekretar za štampu Pentagona, izjavio je da vojska pruža "aktivne i pasivne detekcione kapacitete" i "sposobnosti za borbu protiv dronova". Rajder je identifikovao jedan od ovih alata kao "Dronebuster", novu tehnologiju za borbu protiv dronova koja koristi "nekinetička sredstva za prekid signala drona", što utiče na njegovu sposobnost da funkcioniše.

"Dronebuster" je ručni elektronski ratni sistem koji je razvila američka kompanija "Flex Force" i u upotrebi je od 2016. godine. Kada korisnik uperi ovaj uređaj ka dronu, oružje emituje signal koji prekida vezu između drona i njegovog operatora. Koriste ga različite vojne službe.

Američka vojska obučava svoje pripadnike da koriste "Dronebuster" u kombinaciji sa sistemom "Smart Shooter", puškom sa specijalnim optičkim sistemom koji prati dron, izračunava njegovu putanju i obavještava korisnika kada ima dobru šansu da ga pogodi metkom. Ova obuka se sprovodi u Zajedničkom univerzitetu za borbu protiv malih bespilotnih sistema (JCU) u Fort Silu.

Ometač radio-frekvencija

Pored vojske, "Dronebuster" mogu koristiti i pripadnici sigurnosti i prvi odgovorioci kao prenosivi sistem za ometanje kada se suočavaju sa prijetnjama. Ovaj ometač radio-frekvencija se tokom godina razvijao, postajući višestruko snažniji od ranijih modela i izdržljiviji za različite operacije borbe protiv dronova.

Rajder je izjavio da je uređaj "metodologija kojom možemo nekinetički neutralisati dronove, ukoliko to bude potrebno".

Za vojsku, održavanje robusnih sposobnosti za borbu protiv dronova postaje ključno kako se tehnologija dronova širi. Niska cijena ovih sistema čini ih dostupnim kako hobistima, tako i zlonamjernim akterima. Teroristi i pobunjenici su koristili male dronove kao oružje na Bliskom istoku, a u ratu u Ukrajini jeftini, komercijalni dronovi koriste se za sve, od izviđanja do preciznih udara.

Aktivnosti dronova iznad i oko američkih baza dugo su predstavljale problem za vojsku i nisu ograničene samo na incidente u Nju Džersiju i Ohaju.

U posljednjim sedmicama, sumnjivi dronovi primjećeni su i u američkim bazama u inostranstvu. Takve aktivnosti predstavljaju rastući problem za vojsku, jer dronovi mogu špijunirati njene resurse, poput aviona, ili ugroziti njene operacije. Kako se upotreba dronova nastavlja širiti, Pentagon traži načine da unaprijedi svoj pristup borbi protiv bespilotnih sistema.

- Svi smo svjesni činjenice da su bespilotni sistemi postali dio savremenog ratovanja. Bilo da je riječ o domovini ili inostranstvu, želimo da osiguramo zaštitu naših snaga i nacionalne sigurnosti - rekao je Rajder.

Odgovaranje na ovakve prijetnje na domaćem terenu predstavlja izazov.

- U domovini, ovlaštenja američke vojske za detekciju i praćenje ovakvih prijetnji znatno su drugačija nego u ratnim zonama. Drugim riječima, obavještajni, nadzorni i izviđački kapaciteti koje možemo koristiti van SAD su mnogo drugačiji, i to iz vrlo opravdanih razloga - izjavio je Rajder.

Različite savezne agencije utvrdile su da ova viđenja dronova na Istočnoj obali nisu zlonamjerna, uprkos spekulacijama, i uključuju komercijalne dronove, hobističke dronove, policijske dronove, pilotirane letjelice, helikoptere, pa čak i zvijezde.

Džon Kirbi (John Kirby), portparol Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, rekao je u ponedeljak da "nisu identifikovali ništa anomalno niti prijetnju nacionalnoj ili javnoj sigurnosti u civilnom vazdušnom prostoru u Nju Džersiju ili drugim državama na sjeveroistoku".

FBI, Ministarstvo za unutrašnju sigurnost i Ministarstvo odbrane također su iznijeli slične stavove.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.