Francuska će danas distribuirati 120 tona hrane stanovnicima Majota kojima prijeti glad, ali i širenje bolesti. Na najsiromašnijem francuskom prekomorskom teritoriju, preko noći je prvi put uveden policijski sat kao odgovor na pljačku i bezvlašće do kojih je došlo nakon što je tokom vikenda teritorij pogodio ciklon Čido.
Ostale ruševine
Stanovnici glavnog grada Mamoudzoua, čije su kuće izdržale oluju, jutros su postavljali metalne ploče kako bi prekrili oštećene krovove. Hiljade krhkih koliba širom gradskih slamova je uništeno te su ostale samo ruševine.
Stotine ili čak hiljade ljudi možda su poginule zbog ciklona, najsnažnije oluje koja je pogodila Majote u 90 godina, prema riječima francuskih dužnosnika. Čido je također usmrtio najmanje 34 osobe u Mozambiku i sedam u Malaviju.
No, svega 22 smrtna slučaja su zasad potvrđena jer su mnoga područja nedostupna, a neke su žrtve možda zakopane prije nego što su njihove smrti zabilježene, kazali su dužnosnici.
Situacija je dodatno otežana i zbog nesigurnosti oko tačnog broja stanovnika teritorija. Prema službenim statistikama, on iznosi 320.000, no mnogi vjeruju da je viši zbog priljeva neprijavljenih migranata, uglavnom s Komora i Madagaskara.
Širenje bolesti
Medicinski djelatnici kažu da se pripremaju za širenje bolesti jer mrtva tijela leže nepokopana, a ljudima je teško doći do čiste pitke vode. Francuska vlada je jučer navečer rekla da zasad nije došlo do izbijanja bolesti.
Vlada je kazala da šalje potrepštine zračnim mostom sa svog drugog teritorija u Indijskom oceanu Reuniona. Oko 100 tona hrane bi trebalo biti distribuirano danas na većem otoku Grande-Terre, a dodatnih 20 tona na manjem Petite-Terre.
Predsjednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron) planira sutra da posjeti Majote. Opozicioni političari u Francuskoj su kritizirali ono što su nazvali vladinim zanemarivanjem Majotea i neuspjehom da se pripremi za prirodne katastrofe povezane s klimatskim promjenama.
Trajekt koji povezuje dva glavna otoka teritorija nastavio je danas prometovati za civile, što je nekim ljudima koje je zahvatila oluja omogućilo da se vrate svojim obiteljima.
- Nisam čuo ni riječ od svojih zaposlenika pet dana. To je povratak u kameno doba - rekao je zemljoposjednik na trajektu, koji je odbio kazati svoje ime.