Han Dong-hun (Dong-hoon) podnio je ostavku ostavku na poziciju lidera južnokorejske vladajuće stranke Moć naroda, objašnjavajući da je njegova funkcija postala neodrživa nakon što je odlučio podržati opoziv predsjednika te zemlje Jun Suk Jeola (Yoon Suk Yeola) tokom vikenda.
To se dogodilo nakon što je Ustavni sud Južne Koreje naveo da je počeo razmatrati opoziv predsjednika Južne Koreje, prenosi Guardian.
Tokom obraćanja javnosti, on je kratko kazao da ga je prestravilo potencijalno krvoproliće između građana i vojnika.
- Pokušavao sam na sve moguće načine da pronađem bolji put za ovu zemlju, ali na kraju nisam mogao. Žao mi je - rekao je Dong-hun.
Narušen odnos
Ostavka označava konačno razilaženje u nekada bliskom savezu između Dong-huna i Juna, koji su zajedno radili u tužilaštvu prije Junovog uspona.
Njihov odnos dodatno je narušen otkrićem da je Han bio među nekoliko političara, uključujući i opozicione, koje je Jun naredio da se uhapse tokom svog kratkog proglašenja vanrednog stanja.
Dong-hun je potom pozvao poslanike vladajuće stranke da podrže opoziv predsjednika, ističući da Jun predstavlja "veliku prijetnju" demokratiji.
Njegov stav predstavljao je iznenađujući preokret za nekoga ko je bio Junov ministar pravde i dugo se smatrao njegovim najbližim političkim saveznikom i štićenikom.
Raskol odražava dublje podjele unutar južnokorejskog konzervativnog pokreta, pri čemu Han predstavlja mlađu, naizgled više reformski orijentiranu frakciju koja je sve više u suprotnosti s Junovom (Yoonovom) tradicionalnijom bazom moći.
Vanredno stanje
U kasnonoćnom hitnom televizijskom obraćanju naciji 3. decembra, Jun je najavio da uvodi vanredno stanje, optužujući opoziciju da parališe vladu "antidržavnim aktivnostima".
Uvođenje vanrednog stanja trajalo je samo šest sati, a stotine vojnika i policajaca koje je Jun poslao u Nacionalnu skupštinu povukle su se nakon što je predsjednički dekret poništen.