UKLANJANJE MINA

Visoka delegacija Češke boravila u Bihaću na sastanku o deminiranju rijeka u BiH

Glavna tema sastanka bila je ekspertna pomoć Češke Republike Bosni i Hercegovini u aktivnostima uklanjanja zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava

Visoka delegacija Češke. Fena

Anadolija

21.10.2024

Danas je u Bihaću održan sastanak visoke delegacije Ambasade i Ministarstva sigurnosti Republike Češke u Bosni i Hercegovini sa predstavnicima Ministarstva sigurnosti BiH i direktorima entitetskih uprava civilne zaštite. Na sastanku su prisustvovali Samir Agić, pomoćnik ministra sigurnosti BiH za zaštitu i spašavanje, premijer Unsko-sanskog kantona Nijaz Hušić, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Unsko-sanskog kantona Dževad Livaković i gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.

Glavna tema sastanka bila je ekspertna pomoć Češke Republike Bosni i Hercegovini u aktivnostima uklanjanja zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava u rijekama. Saradnja između dvije zemlje u oblasti deminiranja traje već 12 godina, a fokusirana je na čišćenje rijeka i jezera, iz kojih su tokom tog perioda izvađene velike količine različitih ubojitih sredstava.

- Ja sam jako zahvalan ambasadorici Šindelkovoj i kolegama iz Unsko-sanskog kantona, kao i premijeru i gradonačelniku, što su nas uvezali u sistem rada operativnih jedinica na terenu. Vidjeli smo kako zajednički rade kolege iz Češke, Republike Srpske i Federacije BiH. - izjavio je Samir Agić, pomoćnik ministra sigurnosti BiH za zaštitu i spašavanje.

U proteklih nekoliko dana, zajednički ronilački timovi iz Češke i Bosne i Hercegovine čistili su rijeku Klokot u Bihaću, gdje je izvađeno 50 komada opasne municije i oružja. Ove aktivnosti dio su dugogodišnje saradnje koja je počela sporazumom između Ministarstva sigurnosti BiH i Vlade Republike Češke, a čišćenje rijeka, uključujući rijeku Unu, traje od 2016. godine.

Vođa češkog ronilačkog tima, pukovnik Petar Micek, istaknuo je važnost ovog projekta za sigurnost lokalnog stanovništva.

- Ovu aktivnost radimo zajedno s kolegama iz Bosne i Hercegovine, a dosad smo izvadili 54 komada opasne municije i oružja. Pred nama je još mnogo posla na uklanjanju zaostalih minsko-eksplozivnih sredstava u BiH - kazao je Micek.

Ova dugogodišnja saradnja nastavak je napora da se smanje rizici za lokalne zajednice u BiH, posebno u područjima pogođenim minama i drugim eksplozivnim sredstvima nakon rata.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.