Oproštaj od Jevgenija Prigožina, koji je preminuo u padu aviona jučer popodne, privukao je mnoge ljude u masovnim skupovima ispred kojih su se nalazile crvene ruže, zastave i simboli povezani s Wagnerom, privatnom vojnom kompanijom kojom je Prigožin rukovodio.
Teški radnički čekić
Međutim, među ovim simbolima primjetan je i jedan detalj čija simbolika može da varira u zavisnosti od osobe koja ga je postavila.
Taj detalj je teški radnički čekić, koji u ruskom narodu ima dugu historiju kao simbol radničke klase i slobode. Ovo, međutim, nije jedino značenje koje se pridaje ovom simbolu. Simbolika čekića može se različito tumačiti kako u Rusiji, tako i u ostatku svijeta, imajući u vidu Prigožinovu aktivnost van granica Rusije. Interpretacije ovog detalja su široke i raznovrsne.
Osim sovjetske simbolike koja se povezuje sa srpom i čekićem, prisutna je i masonska simbolika čekića i dlijeta. U ovoj interpretaciji, dlijeto predstavlja jasno definisan cilj ili ideju, dok čekić označava odlučnost i snagu potrebnu da se taj cilj sprovede u djelo.
"Oluja koja dolazi"
Takođe, čekić je imao svoju religijsku simboliku, kao što je slučaj sa staroslovenskim bogom Perunom ili antičkim bogom Hefestom. Ovi simbolički elementi mogu nositi značenja poput oluje koja dolazi zbog smrti Prigožina ili ukazivati na osvetu.
Historijski gledano, čekić se također tumači kao simbol pravde i pravosuđa. Pitanje je da li osoba koja je postavila čekić među Prigožinove ruže želi da naglasi da je pravda zadovoljena ili da poziva na traženje krivaca i preuzimanje pravde u sopstvene ruke.
Kako vrijeme bude prolazilo, možda će postati jasnije kako ova simbolika utiče na dešavanja i tumačenja oko smrti Jevgenija Prigožina.