Inicijativu da se američki obavještajni podaci o ruskim ratnim zločinima podijele s Međunarodnim krivičnim sudom (ICC) Pentagon je navodno blokirao, a zbog straha da bi ta saradnja mogla dovesti do krivičnog progona američkih vojnika.
Dok Bijela kuća podržava ICC, vojni čelnici su zabrinuti da bi pomoć sudu u istrazi ruskih zločina mogla postaviti presedan za krivični progon američkih trupa.
Istraživanje ratnih zločina
Britanski advokat i glavni tužilav suda, Karim Kan KC (Khan), istražuje ruske ratne zločine u Ukrajini, uključujući napade na ukrajinsku infrastrukturu i moguće otmice hiljade djece na istoku zemlje.
Osobe upoznate sa ovim slučajem izjavile su da američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) tek treba riješiti spor između Pentagona i ostatka administracije, uključujući Ministarstvo pravosuđa, State Department i obavještajne agencije, koje sve podržavaju dijeljenje američkih obavještajnih podataka s ICC-om.
ICC je osnovan 2002. godine, ali su se SAD odbile pridružiti iz straha da će Amerikanci biti procesuirani. Kongres je krajem prošle godine ublažio dugotrajna zakonska ograničenja podrške SAD ICC-u, otvarajući put SAD da doprinese istragama povezanim sa sukobom u Ukrajini. Međutim, politički spor oko toga treba li to učiniti očito se nastavlja iza zatvorenih vrata u Bijeloj kući.
Kriv Pentagon
Republikanski senator Lindzi Greham (Lindsey Graham) kazao je za New York Times da je za to kriv Pentagon.
- Ministarstvo odbrane se ponaša kao problematično dijete, što prije dostavimo informacije Međunarodnom krivičnom sudu, to će svijetu biti bolje - zaključio je Greham.