USS GEORGE H.W. BUSH

Dug je 333 metra i može nositi 90 aviona: Zavirite u unutrašnjost najvećeg ratnog broda na svijetu

Gradio se šest godina, dovršen je 2009. godine za ukupni iznos od 6.2 milijarde dolara te bez dopunjavanja goriva može ploviti više od 20 godina

Spektakularni brod "George H.W. Bush". Zvonimir Barišin / Pixsell

E. Ć. / Hina

7.11.2022

Spektakularni brod "George H.W. Bush" - Avaz
Dnevni avaz
Spektakularni brod "George H.W. Bush" - Avaz
Dnevni avaz
Dnevni avaz
+2

Američki nosač aviona "USS George H.W. Bush" sutra će isploviti iz splitskog akvatorija, a Dejv Polard (Dave Pollard), njegov kapetan kazao je kako je ovaj brod poput grada i da je bilo sjajno dovesti hiljade mornara u Hrvatsku.

Bili ste super domaćini. Sjajno je bilo dovesti mornare u Hrvatsku kako bi uživali u bogatoj historiji i kulturi koju imate. Poslali smo mornare do Dubrovnika i NP Krka pa smo obavili pokoje projekte vezane uz odnose sa zajednicom s osnovnim školama - rekao je Polard.

Američki nosač aviona USS George H.W. Bush (CVN-77) američke ratne mornarice pred splitsku je luku uplovio u četvrtak. To je jedan od najmlađih američkih nosača aviona i najveći ratni brod na svijetu, dug je 333 metra, klase Nimitz i ima preko sto hiljada tona deplasmana (istisnine). Širina mu je 41 metar, a gaz 15 metara.

Najveća brzina mu prelazi 30 čvorova i pogone ga dva nuklearna reaktora. Gradio se šest godina, dovršen je 2009. godine za ukupni iznos od 6.2 milijarde dolara te bez dopunjavanja goriva može ploviti više od 20 godina, piše Hina.

Kapetan sve kontrolira iz zraka

Kapetan Polard još uvijek je aktivan mornarički pilot koji leti na F-18 i to mu kao zapovjedniku broda omogućava dragocjeno iskustvo. To mu daje priliku da se uvjeri u sigurnost letjelice i rad posade.

- Vidim sve od vrha do dna. Izvrsna je prilika komandovati ratnim brodom jer izvršavamo mnogo različitih poslova na njemu. Ovaj brod je grad i sve što vi radite u Splitu mi radimo ovdje na brodu. Zdravstvo, zubari, dućani, 18.000 obroka dnevno i 1.000 letova -  dodao je kapetan Polard, kojemu je ovo sedmi dolazak u Hrvatsku.

Među ostalim, bio je zapovjedni časnik "USS Mount Whitney", kojim su američki mornari doplovili u Hrvatsku prošlo ljeto. 

Prije nego što je stigao do Splita, "Bush stariji" predvodio je veliku NATO-ovu vojnu vježbu Neptune Strike 2022. U njoj su sudjelovali oko 80 aviona, 14 brodova i šest tisuća pripadnika iz 24 države NATO saveznika i partnera te Finska i Švedska.


Spremni na sve

Kontra-admiral Denis Velez, zapovjednik desete borbene skupine nosača aviona, kazao je da su vježbe sa saveznicima u NATO-u iznimno važne.

- Trideset država sa zajedničkim ciljem i vrijednostima predstavlja najjači i najbolji savez u povijesti čovječanstva, preko 70 godina mira i stabilnosti zbog onoga što NATO i naši saveznici provode - rekao je Velez i dodao:

- Trenutno smo u Mediteranu, vrijeme je jako lijepo ovdje pa planiramo nastaviti vježbati. Imamo osam eskadrila, dvije helikopterske, pet F/A-18 eskadrila. Svaka vjerojatno ima između 15 i 20 pilota. Ima i muškaraca i žena među njima. Spremni smo izvesti sve moguće zahvate.

- Rukovodimo se međunarodnim pravom i naš je cilj nastaviti vježbati i sudjelovati u događajima s našim NATO saveznicima i ostalim partnerima koji nam se odluče pridružiti. Spremni smo za bilo što i bilo koje izazove - izjavio je Velez, a prenosi Hina.

Sviđa im se Hrvatska

Nakon obilaska broda, od čega su najnapornije bile brojne strme i uske brodske stepenice, novinari su u pratnji domaćina otišli na prvu palubu, gdje je bio dio aviona i helikoptera. Kapetan im je ondje kazao da im dnevno leti otprilike sto letjelica i sposobni su održavati operacije 24 sata dnevno, što često i rade.

- Letjelice koje vidite su s jednim sjedalom ili s dva. Imamo i letjelice za elektroničko ratovanje i AWACS letjelice (Airborne Warning and Control System) na brodu - dodao je.

Brod može primiti 3532 člana posade i nositi 90 aviona i helikoptera. Mornarička baza u Norfolku u Virginiji (SAD) je matična luka broda, a građen je šest godina za ukupni iznos od 6.2 milijarde dolara.

Poručnik Džon Hazlet (John Haslett) iz Sjeverne Karoline dio je 7. eskadrile za elektronički napad. Opisao je da im je zadatak onemogućiti protivnicima da se služe elektromagnetskim spektrom i čuvati sve svoje ljude. Kaže da je jako ponosan na svoj posao i da obožava letjeti.

- Imali smo nekoliko letova s drugim državama. Prije neku večer smo imali loše vrijeme pa smo uspjeli sletjeti u Dubrovnik i tamo prenoćiti tako da mi je ovo drugi put u Hrvatskoj. Obožavam je. Bio sam u centru grada, a unajmili smo i kuću na plaži. Lijepa promjena od broda. Svaki dan kada letimo vidimo hrvatsku obalu. Super je, sviđa nam se - tvrdi Hazlet.

Pilotkinja helikoptera Sarah Hjuston (Huston) otkrila je da trenutno ne leti, ali joj je zadatak pobrinuti se da je na letačkoj palubi sve u redu, da je sve dobro izmjereno kako bi im mlazni avioni mogli sigurno poletjeti i vratiti se. Uz to, upravlja hangarom i podređeno joj je stotinjak mornara.

- Kada sam prvi put prihvatila ovaj posao, mislila sam da će biti jednostavno kao da samo pritisnem dugme i da će avion poletjeti, no ima mnogo računanja kako bismo bili sigurni da je katapult sigurno postavljen. To ovisi o tome koliko su teške letjelice, kakvo je vrijeme i slične stvari - izjavila je 26-godišnja mornarička časnica, prenosi Hina.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.