Sloj bijele boje već prekriva izlog napuštene trgovine. Prije samo nekoliko dana ondje se moglo vidjeti crtež ukrajinske zastave žute i plave boje, moto Ukrajine i pacifistički slogan, prenosi Hina.
- Izbrisali su ih - ljuti se Vladimir Ovčinjikov (84).
Izašavši iz automobila, stari ruski umjetnik kreće energičnim korakom prema tri bijele mrlje i crnom olovkom započinje svoje djelo iznova.
Ovaj put crta golubicu umjesto ukrajinske zastave i ponovno ispisuje dva slogana, zabranjena zbog novog zakona koji kažnjava ocrnjivanje ruske vojske, koja od 24. čini invaziju na Ukrajinu.
Scena se odvija u zaseoku koji službeno ima šestero stanovnika, u regiji Kalugi, dva sata cestom južno od Moskve. Ondje, kao i drugdje, od ofanzive je zavladalo ozračje tužakanja. Tek što je umjetnik počeo raditi, približio mu se neki čovjek crne brade.
- Mislite ozbiljno? Ovo je vandalizam, zovem policiju - kazao je.
Vladimir Ovtčinikov i reporteri AFP-a, koji su ga pratili morali su otići.
U Rusiji i najmanja kritika uloge Moskve u sukobu, čak i aludiranje na to, mogu dovesti do krivičnog progona. Vladimir Ovtčinikov je to doživio.
Pred kraj marta nacrtao je na zidu u središtu grada Borovska djevojčicu obučenu u boje Ukrajine i tri crne bombe iznad njene glave. Crtež je bio izbrisan, a Ovtčinikov pozvan na sud. Rezultat je bio 35.000 rubalja kazne zbog "diskreditiranja" vojske.
- Pozivati da se prekine rat kažnjivo je zakonom - rekao je Vladimir Ovtčinikov, koji je dobio više od 150 donacija kako bi platio kaznu.
Umjesto tog djela koje je izbrisano i zbog kojeg je kažnjen, nacrtao je drugu golubicu.
Međutim, u Borovsku, gradu s 10.000 duša poznatom po idiličnim krajolicima, Ovtčinikov je poznati umjetnik. Jedna od njegovih freski krasi lokalno vojno zapovjedništvo i prikazuje Crvenu armiju kako 1942. oslobađa grad.
Od 2002. taj umirovljeni inženjer nacrtao je više od stotinu djela na zidovima Borovska: historijske scene, reprodukcije fotografija, portrete ruskih heroja - pisaca Puškina i Gogolja te pjesnika Vladimira Visockog.
U martu je na jednom prozoru nacrtao dvije žene kako pružaju ruku jedna drugoj. Jednu s maramom u ruskim bojama u kosi, drugu s bojama Ukrajine.
Nazvan "Nostalgija", crtež još nije izbrisan.
- To prijateljstvo je uništeno, možemo biti samo nostalgični - rekao je Ovtčinikov.
Život Vladimira Ovtčinikova, deda bijele kose i kristalno plavih očiju, život je čovjeka koji je postupno prešao na stranu otpora Rusiji Vladimira Putina. Godine 2003. naletio je na djelo u kojem se navodi popis žrtava sovjetske represije na području regije Kaluge. Stotine imena strijeljanih i deportovanih u logore.
- Kosa mi se digla na glavi - prisjeća se.
Tada je na površinu isplivala historija njegove porodice. Njegov otac Aleksandar bio je osuđen na deset godina u radnom logoru 1937. jer je bio optužen za "monarhizam-trockizam". Kaznu je odslužio u Kolimi, regiji na Dalekom istoku, i na kraju se nastanio u Borovsku 1956. godine. Ovtčinikov se sjeća da mu je otac bio blag i tolerantan i da su bili u dobrim odnosima. Od sredine 2000. Ovtčinikov je poduzeo niz administrativnih koraka ne bi li rehabilitirao žrtve staljinističkih čišćenja s vlasti, naišavši na odbijenice. Godine 2015. i 2016. na zidovima Borovska naslikao je portrete strijeljanih. Svaki put djela su mu bila izbrisana. Smatra da crtež ima stvarnu moć.
- Udara izravno u glavu i pokazuje ti zločin. Bombe na dijete? Sve je jasno. Crtam kako bih izrazio svoje razumijevanje stvari, da ga učvrstim i prenesem drugima. To će možda imati uticaj na one koje ne zanima politika - rekao je ne skrivajući svoje protivljenje ruskom predsjedniku.
On smatra da je sasvim moguće da Rusija krene u "jako lošem smjeru". No do tada, kune se, nastavit će crtati golubice po svojim obrisanim slikama.