Kandidatkinja krajnje desnice na predsjedničkim izborima u Francuskoj Marine Le Pen i njoj bliske osobe optužene su da su pronevjerile 600.000 eura novca EU tokom svog mandata kao poslanici u Evropskom parlamentu.
Ta optužba potiče iz Evropske službe za borbu protiv prevara (OLAF) – piše u novom izvejštaju koji je u subotu otkrio francuski informativni sajt "Mediapart", a dostavljen je francuskom pravosuđu.
Na pitanje AFP-a, parisko tužilaštvo je potvrdilo da je 11. marta primilo taj izvještaj koji analizira.
- Iznenađen sam "tajmingom" tog otkrića i njegovom "instrumentalizacijom" – rekao je za AFP Rodolf Boselu, advokat Marine Le Pen koja je upravo u kampanji za drugi krug predsjedničkih izbora 24. aprila, u kojem će se suočiti s aktuelnim predsjednikom, centristom Emanuelom Makronom (Emmanuel Macron).
Advokat je kazao da je "zaprepašćen načinom na koji djeluje OLAF - "bez konfrontacije argumenata" i na osnovu "podataka starih više od deset godina".
Marine Le Pen "nije pozvana ni u jedan francuski pravosudni organ", dodao je on, uz žaljenje što ni on, ni njegova klijentkinja nisu dobili taj izvještaj.
Po njegovim riječima, istraga OLAF-a je otvorena od 2016. godine, a Le Pen je u martu 2021. godine dala izjavu tako što joj je poslat jedan izaslanik osoblja istrage.
Novi izvještaj OLAF-a, iz kojeg je Mediapart objavio izvode, tiče se naknada koje političke grupe mogu da koriste u kontekstu svog mandata poslanika u Evropskom parlamentu, a koje su Marine Le Pen i njeni saradnici koristili u domaće političke svrhe, za lične troškove ili za usluge komercijalnih kompanija bliskih njenoj stranci - Nacionalnom zboru (RN) i krajnje desničarskoj parlamentarnoj grupi "Evropa nacija i sloboda" (ENL).
Po OLAF-u, u to su bili uključeni Marine Le Pen i još tri bivša europoslanika - njen otac Žan-Mari Le Pen, njen bivši partner Luja Alio i Bruno Golniš, član nacionalne kancelarije RN i ENL.
OLAF ih tereti da su pronevjerili 600.000 eura i predlaže da nadoknade štetu.
Po izvještaju, Marine Le Pen je lično pronevjerila 137.000 eura javnog novca iz Euro-parlamenta u Strazburu od 2004. do 2017. godine, kada je bila euro-poslanica.
Marin Le Pen je od juna 2017. bila pod istragom u Parizu zbog sumnje na fiktivna radna mjesta partijskih pomoćnika u Evropskom parlamentu. Ona je u okviru te istrage bila optužena i za "pronevjeru javnih sredstava" i "saučesništvo" u tome.