Belgijska vlada dostavila je u Demokratsku Republiku Kongo popis artefakata i predmeta donesenih iz ove zemlje tokom kolonijalnog perioda u Kongu kako bi započela proces povratka, prenosi Anadolija.
Popis bogatog inventara, u kojem se nalazi 120.000 artefakata i predmeta koji se nalaze u Afričkom muzeju u Briselu, glavnom gradu Belgije, dostavljen je premijeru Konga Žan-Mičelu Sami Lukondeu.
Poznato je da je većina predmeta u muzeju donesena iz Konga.
Nakon dostavljanja inventara, komisija dvije zemlje utvrdit će koji su artefakti "ilegalno" dovezeni u Belgiju i oni će biti vraćeni u Kongo.
Među artefaktima u Afričkom muzeju nalaze se mnogi predmeti kao što su maske, statue, posude, alati ukradeni iz centralnoafričke zemlje tokom perioda 1885-1960.
Ovaj potez Belgije neki istraživači i zaštitnici prava smatraju nedovoljnim. Činjenica da se popis ne objavljuje u javnosti izaziva zabrinutost u pogledu transparentnosti.
Posljednji pokušaj belgijske vlade također se smatra pokušajem kralja Filipa da se suoči sa svojom kolonijalnom prošlošću i još jednom pruži maslinovu grančicu Kongu, uoči njegove posjete toj zemlji sljedećeg mjeseca.
Belgijski kralj Filip i kraljica Matilde posjetit će Demokratsku Republiku Kongo sa premijerom Aleksanderom De Kruom i ministrima od 6. do 10. marta.
Kralj Filip je prošle godine izrazio žaljenje zbog nasilja i progona u Kongu tokom belgijske vladavine.
Kongo je bio belgijska kolonija skoro 80 godina. Naročito tokom vladavine kralja Leopolda II između 1885. i 1908. godine, zemlja koja je sada Demokratska Republika Kongo bila je pljačkana godinama.
Kongo je stekao nezavisnost 1960. godine.