Španski ministar potrošača Alberto Garzon pozvao je svoje sunarodnike da jedu manje mesa i tako pomognu u borbi protiv klimatskih promjena, koje uzrokuju i ogromne životinjske megafarme, javlja Anadolu Agency (AA).
- Ljudi su svjesni uticaja stakleničkih plinova na klimatske promjene, ali ga povezuju s vozilima i transportom. Druge zemlje su postigle značajan napredak u tom pogledu, ali to je tabu u Španiji - rekao je Garzon.
Garzon je već ovog ljeta uznemirio svoje sunarodnjake kada ih je pozvao da smanje konzumaciju mesa. Prema njegovim riječima, smanjenje potrošnje mesa će igrati ključnu ulogu u borbi Španije protiv klimatske krize, zaustavljanju širenja pustinja i zaštiti važne turističke industrije.
Zemlja je posebno osjetljiva na klimatske promjene zbog svoje lokacije, ali je Španija, koju poznajemo i volimo, rekao je, u opasnosti da zauvijek nestane.
- Ako ne preduzmemo mjere, nećemo se nositi samo s klimatskim promjenama, već i sa trostrukom krizom - gubitkom biodiverziteta, zagađenjem i klimatskim promjenama - rekao je Garzon. A, naveo je Španija je vrlo ovisna o turizmu.
- Posjeta pustinji nije toliko interesantna kao posjeta Kosta del Solu - rekao je Garzon.
Ali Španci ne moraju potpuno da prestanu da jedu meso, već manje i kvalitetnije meso, koje je dobro i za zdravlje i za životnu sredinu, savjetuje ministar i preporučuje da ne kupuju jeftino meso sa velikih životinjskih farmi koje nisu ekološki održive.
- Nađu prostor u ispražnjenom dijelu Španije i tamo dovedu četiri, pet ili deset hiljada grla stoke, zagađujući zemlju, vodu i izvozeći nekvalitetno meso od loše tretiranih životinja - opisao je Garzon situaciju u mesnoj industriji.
Ministar je ukazao i na zabrinjavajuću činjenicu da Španci jedu u prosjeku jedan kilogram mesa sedmično, iako je preporučena količina između 200 i 500 grama, te da Španija konzumira više mesa od bilo koje druge zemlje u Evropskoj uniji i zakolje 70 miliona grla goveda, svinja, živine, ovaca, koza i konja godišnje, od čega dobije 7,6 miliona tona mesa.
Ministar poljoprivrede je rekao da mesna industrija dobiva nepravedne kritike umjesto poštovanja za pošten posao koji radi za hranu i privredu, dok je premijer Sanchez rekao da nema ništa bolje od srednje pečenog odreska.
Garzon im je rekao da je svjestan odgovora mesne industrije i kontroverze oko tog pitanja, ali je rekao da se to mora riješiti, što se već radi u drugim zemljama, poput Njemačke, Velike Britanije i Francuske.
Istakao je i da najviše kritika dolazi od muškaraca, koji jasno vjeruju da će njihova muškost biti pogođena ako ne mogu sebi priuštiti komad mesa ili roštilj, dok su žene mnogo podložnije tom pitanju.