Nakon što je Njemačka potvrdila da je obustavila proces certificiranja kontroverznog novog ruskog plinovoda "Sjeverni Tok 2", porasle su cijene prirodnog plina u Evropi.
Kako je u saoćenju naveo njemački regulator energetskog tržišta, ne mogu certificirati Sjeverni tok 2 kao nezavisnog operatera, jer kompanija ima sjedište u Švicarskoj, a ne u Njemačkoj.
- Nakon temeljitog pregleda dokumentacije, regulator je zaključio da bi bilo moguće certificirati operatera plinovoda Sjeverni tok 2 samo ako je taj operater organiziran u pravnom obliku prema njemačkom zakonu - navodi se u saopćenju.
Kako "CNN" piše, ova odluka Njemačke dolazi u vrijeme rastuće napetosti na relaciji Evropska unija - Rusija, a sve zbog Ukrajine i migrantske krize na granici Bjelorusije i Poljske. Britanski premijer Boris Džonson (Johnson) je izjavio kako se Evropska unija nalazi "između dvije vatre", te da je suočena sa biranjem između podrške Ukrajini ili odobravanja ruskog plinovoda.
- Nadamo se da će naši evropski prijatelji možda prepoznati da će se uskoro doći do izbora između uključivanja sve većeg broja ruskih ugljikovodika u ogromne nove cjevovode i zalaganja za Ukrajinu i zalaganja za cilj mira i stabilnosti - rekao je Džonson.
Inače, EU prima oko 40 posto svog prirodnog plina iz Rusije. Sjeverni tok 2, koji zaobilazi Ukrajinu i povezuje Rusiju izravno s Njemačkom, dovršen je u septembru uprkos godinama protivljenja zemalja uključujući Sjedinjene Američke Države, koje su upozoravale da će pojačati utjecaj Moskve u Evropi.
Rusija je ove godine negirala da uskraćuje plin Europi kako bi stekla političku polugu, ali potpredsjednik vlade Aleksander Novak (Alexander) rekao je prošlog mjeseca da bi “rani završetak certificiranja” za Sjeverni tok 2 pomogao “hlađenju trenutne situacije”. Cijene prirodnog plina ove su godine skočile širom Europe, gdje gorivo igra ključnu ulogu u proizvodnji električne energije i grijanju domova. Vodeći stručnjaci u industriji već su upozoravali na opasnost od nestašice ove zime.
- Iskreno govoreći, trenutno nemamo dovoljno plina. Ne skladištimo za zimsko razdoblje. Stoga postoji stvarna zabrinutost da… ako budemo imali hladnu zimu da bismo mogli imati neprestane nestanke struje u Evropi - rekao je Džeremi Veir (Jeremy Weir), izvršni direktor Trafigura, kompanije za trgovinu energijom.
Njemački energetski regulator je kazao da Sjeverni tok 2, koji je u vlasništvu kompanije Gazprom, planira osnovati njemačku podružnicu koja će posjedovati i upravljati njemačkim dijelom plinovoda. Dalje navode kako bi se proces certificiranja mogao nastaviti nakon što se glavna imovina i osoblje prebace na podružnicu i pod uvjetom da se zadovolje svi relevantni zakonski zahtjevi.
Inače, Ukrajina je pozdravila odluku Njemačke da obustavi proces odobravanja certifikata. Također, Ukrajina je pozvala Zapad da ne nasjeda na ono što, kako su nazvali, trikovima Gazproma, u najavi osnivanja njemačke podružnice.
- Ovo je ismijavanje europskih pravila. To ne odgovara ni duhu ni slovu europskog zakonodavstva o certifikaciji plinovoda - rekao je Jurij Vitrenko (Yuriy), izvršni direktor ukrajinske državne energetske kompanije Naftogaz, te je pozvao američke vlasti da uvede sankcije operateru plinovoda. Sankcije koje Vitrenko traži bi trajale dok Rusija ne bi prestala koristiti plin kao oružje i dok ne postupi u skladu s Evropskim pravilima.