Iz udruženja njemačkih ugostitelja požalili se na manjak radnika nakon ukidanja pandemijskih mjera i ponovnog otvaranja hotela i restorana, a savezni zavod za zapošljavanje iznio je podatak da u ugostiteljskoj branši radi 14 posto manje ljudi nego prije pandemije.
- Brojni hoteli i restorani se žale da im nedostaje osoblja - rekla je Ingrid Hartges, direktorica Dehoge, udruženja njemačkih hotelijera i ugostitelja.
Najviše nedostaje kuhara, sezonskih radnika iz inostranstva te studenata. Hartges je objasnila da je velik broj pomoćnog osoblja, posebno studenata, tokom zatvaranja zbog pandemije pronašao novi posao.
- Oni koji su nekad radili kao konobari prešli su, naprimjer, u logističku branšu, koja je doživjela procvat tokom pandemije - rekla je Hartges u razgovoru za medijsku grupu Redakcijska mreža Njemačke.
Dodala je da su brojni sezonski radnici iz inostranstva koji su radili u njemačkim restoranima i hotelima radije otišli u Austriju i Švicarsku, gdje su hoteli i restorani otvoreni prije nego u Njemačkoj. To se, kako je rekla, odnosi i na njemačke sezonske radnike.
- Branši i zaposlenima je potrebna perspektiva - rekla je Hartges i zatražila i porezno rasterećenje vlasnika hotela i restorana, što bi povećalo plate i privuklo dovoljno radnika.
Kvalificirani kuhar u Baden-Wurttembergu, jednoj od bogatijih saveznih pokrajina, prosječno mjesečno zarađuje oko 2.200 eura bruto, objavio je online servis jobs-regional.de.
Prema podacima saveznog ureda za zapošljavanje, u hotelijerstvu i gastronomiji trenutno radi 154.000 osoba, 14 posto manje nego 2019.