Lideri G7 obavezat će se danas da će iskoristiti sve svoje resurse u nastojanju da se razorne posljedice izazvane pandemijom koronavirusa više nikada ne ponove.
Drugog dana njihovog samita u Kornvolu, oni će izdati deklaraciju u kojoj se navodi niz mjera kojima se ovo želi postići, a cilj je smanjiti vrijeme potrebno za razvoj vakcina na manje od 100 dana.
Britanski premijer Boris Džonson (Johnson) otvorio je jučer samit molbom za borbu protiv globalne nejednakosti.
Džonson, koji je domaćin trodnevnog okupljanja u kornvolskom primorskom odmaralištu Karbis Bej, rekao je da je od vitalnog značaja učiti se na "greškama" finansijske krize 2008. godine i boriti se protiv "ožiljaka" nejednakosti.
Poslije jučerašnjih razgovora, lideri su se pridružili britanskoj kraljici Elizabeti Drugoj na večeri u okviru obližnjeg projeka Eden (Eden Project).
Lideri G7 izdat će danas Deklaraciju Karbis Bej nakon posebne sesije na kojoj će utvrditi plan kojim će se pokušati spriječiti razarajući ljudski i ekonomski efekti C ovida 19.
Globalno, više od 175 miliona zaraženo je koronavirusom od početka pandemije, dok je od posljedica infekcije umrlo više od 3,7 miliona ljudi.
Deklaracija G7 će sadržati niz konkretnih koraka, uključujući smanjivanje vremena potrebnog za razvoj i licenciranje vakcina, kao i tretmana i dijagnostike za bilo koju buduću bolest na manje od 100 dana.
Zatim, jačanje globalnih nadzornih mreža i kapaciteta genomskog sekvenciranja i podrška reformi i jačanju Svjetske zdravstvene organizacije.
Generalni sekretar UN Antonio Guteres (Guterres) i direktor Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Gebrejesus, također, će učestvovati na današnjem zasjedanju.
Dr. Tedros je naglasio da "svijetu treba jači sistem globalnog nadzora da bi se otkrili novi epidemijski i pandemijski rizici".
G7 je organizacija koju čini sedam najvećih svjetskih takozvanih naprednih ekonomija - Kanada, Francuska, Njemačka, Japan, Italija, Velika Britanija i SAD.