Irska se sa 65 posto glasova izjasnila za ukidanje krivičnog djela blasfemije iz Ustava, prema konačnim rezultatima referenduma od petka, prenose agencije u nedjelju.
Nakon "da" ozakonjenju pobačaja u maju i homoseksualnog braka 2015., ovaj referendum ponovno pokazuje da se zemlja distancira od svoje snažne katoličke tradicije iako bogohuljenje, krivično djelo smatrano zastarjelim, nikada nije bilo primijenjeno u nedavnoj historiji.
U subotu navečer samo se šačica osoba pojavila na objavi rezultata referenduma na kojem je utvrđen odaziv od 44 posto. Radi se o začuđujućem kontrastu u odnosu na proslave kojima su u maju pozdravljene pobjede "da" na referendumu o pobačaju kad je odaziv iznosio 64 posto.
Irska je s pravom ponosna na svoj ugled modernog i liberalnog društva
"Oduvijek sam smatrao da takvoj odredbi nije mjesto u našem ustavu", izjavio je ministar pravosuđa Čarli (Charlie) Flanagan. "Irska je s pravom ponosna na svoj ugled modernog i liberalnog društva."
Blasfemija je definirana u irskom zakonu iz 2009. kao izraz kojim se označava korištenje imena Boga ili božanstava na način koji određena religija ili njezine vlasti smatraju nedopustivim i uvredljivim, odnosno svetogrđem.
Članak 40.6.1 Ustava određivao je njezinu zabranu i kaznu od 25.000 eura. Posljednje krivično gonjenje zbog blasfemije zabilježeno je 1855., prije neovisnosti zemlje, protiv svećenika koji je kazao da je slučajno zapalio Bibliju, ali je na kraju oslobođen.