Američka vojska stvara novu klasu bio-senzora, a onda i oružja koja će moći da "osjete" da li je vojnik pod stresom i šta mu je potrebno da bi se bolje borio.
Riječ je o nečemu što bi se moglo nazvati "stvaranjem vojnika genetskim inženjeringom".
Američko zrakoplovstvo je već uspješno testiralo šljem koji prati moždanu aktivnost pilota i registruje da li je pod stresom ili "paničari".
Do 2020. godine mornaričke specijalne snage "Foke" i "Rendžeri kopnene vojske" mogli bi nositi "egzoskelet" koji će ih štititi u borbi.
Nova oružja sa bio-senzorima mogla bi saznati više o ljudima koji ih koriste i šta se događa sa njihovim tijelima na molekularnom nivou tokom borbe.
Biće u stanju da detektuju sitne promjene u količini stresa, spremnosti ili zdravlja vojnika.
Zahvaljujući tome moglo bi biti napravljeno oružje specifično projektovano za određenu osobu.
"Želimo živu laboratoriju u kojoj bi mogli konstantno da osjećamo ljude na duži vremenski period", objašnjavaju američki vojni stručnjaci, a prenosi "Daily Mail".
Neke specijalne jedinice američkih oružanih snaga već traže načine da poboljšaju svoje vojnike na genetskom nivou.
Tako je prošle dvije godine vojska kupila uređaj za biomedicinska praćenja u vrijednosti od dva miliona dolara.
Jedan projekat koristi sočivo web-kamere kako bi registrovalo nivo kiseonika u hemoglobinu vojnika. Na taj način može se izračunati ritam srca.
To omogućava da se bolje razumiju individualne mentalne i fizičke prednosti i slabosti, što će pomoći komandantima da bolje odluče kojeg vojnika da pošalju na određenu misiju.