Tržište BiH preplavljeno je različitim, potpuno novim psihoaktivnim supstancama, kaže za “Avaz” direktorica Zavoda za bolesti ovisnosti Kantona Sarajevo, specijalista neuropsihijatar Rasema Okić. U pitanju su različite, lakše, ali dostupnije i jeftinije droge, koje u određenim slučajevima mogu imati fatalne posljedice.
Strašan nemir
- Evidentno je da je, ne samo u KS i BiH već i u regionu, kod pacijenata koji se prvi put javljaju na tretman dominantno prisutan amfetamin. Riječ je o psihoaktivnim supstancama koje izazivaju promjene mentalnih i motoričkih funkcija. One stimuliraju korisnika da se osjeća bolje, raspoloženije, da se osjeća snažnijim, potentnijim. Užurban je, pun energije, ima osjećaj da se može uključiti u vanserijske aktivnosti, da je svemoguć - pojašnjava dr. Okić.
Dodaje kako se amfetamini na tržištu javljaju u vidu spida, koji može imati oblik bijelog praha ili tableta, ali i u formi kristala sličnih ledu ili inju i u takvom obliku se klasificiraju kao metamfetamini, te izazivaju jaču reakciju i imaju dugotrajnije djelovanje.
- Spid je najčešće u tabletama, koje oni zovu “bobe”, a koje su vrlo dostupne, pogotovo mladima. Danas nema zabave, derneka, pogotovo ovih koncerata i partija s elektronskom muzikom i DJ-evima, a da nisu puni džepovi „boba“ - ističe dr. Okić.
Ova vrsta droge, posebno kod prvog ili korištenja veće doze, izaziva strašan nemir, euforiju, govorljivost, lažno samopouzdanje, agresivnost, smanjen apetit. Izaziva i pojačanu seksualnu želju, iako amfetamini, ustvari, izazivaju erektilnu disfunkciju.
Zavod za bolesti ovisnosti u KS brine se o pacijentima iz ovog, ali i drugih kantona, pa i regiona. U ovoj ustanovi i njenim savjetovalištima i grupama dnevno se zbrinjava do 500 pacijenata ovisnih o alkoholu, drogama ili igrama na sreću. Nažalost, među pacijentima ovisnim o drogama su i djeca od 15 ili 16 godina, koju i roditelji dovedu zbog sumnje da su nešto uzeli.