ENERGETSKA SIGURNOST

Federalni ministar Vedran Lakić pojasnio: Gasifikacija Federacije BiH preko četiri interkonekcije

Gasifikacija nudi priliku za dugoročno osiguravanje kvalitetnih energetskih resursa koji će omogućiti nastavak razvoja društva, kaže Lakić

Lakić: Vrijednost u fleksibilnosti. FMERI

E. T.

jučer

Prirodni gas je ključna karika za što bezbolniji prolazak kroz proces energetske tranzicije. Zbog toga već nekoliko mjeseci nadležni intenzivno rade na dogovaranju novih interkonekcija koje će ovaj energent dovesti u što više dijelova FBiH. Pored postojeće interkonekcije nedavno je usvojen Zakon o Južnoj interkonekciji, dok se istovremeno radi na realizaciji sjeverne i zapadne interkonekcije.

Dugoročni rast

- Južna interkonekcija će omogućiti snabdijevanje gasom južnog dijela FBiH, ali i priključenje na evropsko tržište prirodnog gasa. Brojne su prednosti prirodnog gasa za FBiH, omogućit će jačanje lokalne ekonomije, izvoznike će zaštititi od plaćanja karbonske takse, potiče se razvoj domaće industrije, otvaranje novih radnih mjesta, jeftiniji i stabilniji izvor energije za domaćinstva, a doprinosi i efikasnijoj zaštiti životne sredine – kazao je Vedran Lakić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije.

Klimatske promjene i sve stroži globalni standardi emisije stakleničkih plinova guraju sve države prema novim i održivim rješenjima. U toj utrci prema obnovljivim izvorima energije, prirodni gas se pojavljuje kao ključna karika tranzicije, jer on postaje most do konačne dekarbonizacije cijelog energetskog sektora koji omogućava prelazak s goriva štetnijih po okoliš na prihvatljivo tranziciono gorivo.

- Gasifikacija nudi priliku za dugoročno osiguravanje kvalitetnih energetskih resursa koji će omogućiti nastavak razvoja društva, te dovesti do smanjenja zagađenja, osigurati diverzifikaciju energetskih izvora i jačanje ekonomije kroz stabilne, čiste i efikasne energetske izvore. Osim ekoloških prednosti, ona otvara vrata ka stvaranju novih radnih mjesta, poticanju ulaganja i jačanju lokalne ekonomije. Razvoj gasne infrastrukture uključuje značajne građevinske i tehnološke projekte koji zahtijevaju angažman domaće radne snage i stručnjaka. Time se potiče razvoj domaće industrije i stvara osnova za dugoročni privredni rast - ističe ministar Lakić i dodaje da gasifikacija omogućava jeftiniji i stabilniji izvor energije za domaćinstva i industriju, čime se smanjuje energetsko siromaštvo i povećava konkurentnost lokalnih kompanija.

Korak naprijed

Posebno važan aspekt gasifikacije je doprinos energetskoj sigurnosti. Gasna infrastruktura omogućava diversifikaciju energetskih ruta i smanjuje ovisnost o jednom izvoru ili dobavljaču. Time se osigurava stabilnost energetskog sistema, što je ključno za razvoj zemlje. Uz to, izgradnja skladišnih kapaciteta za plin dodatno povećava otpornost na moguće energetske krize.

Ministar Lakić ističe da ovaj energent ima ulogu mosta prema budućnosti obnovljivih izvora energije.

- Ulaganje u gasifikaciju nije samo korak prema smanjenju emisija danas, već i dugoročna investicija u održivi energetski sistem. Vrijednost gasa leži i u njegovoj fleksibilnosti. On se može koristiti u raznim sektorima, od proizvodnje električne energije, preko grijanja domaćinstava, do industrijskih procesa. U Federaciji BiH, koja se suočava s izazovima modernizacije industrije, gas olakšava povećanje energetske efikasnosti i smanjenje troškova proizvodnje - istakao je ministar Lakić.

Zdravlje i kvalitet života

Gasifikacija Federacije BiH nije samo tehničko pitanje, već i prilika za jačanje zajedništva i saradnje svih segmenata društva. Uz koordinaciju između vlasti, javnih kompanija, privatnog sektora, međunarodnih partnera i civilnog društva, ovaj projekt može postati primjer uspješne energetske tranzicije. U konačnici, gasifikacija nije samo pitanje energije, već i pitanje održivosti, zdravlja i kvalitete života.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.