Federalno ministarstvo rada i socijalne politike analiziralo je kretanja na tržištu rada za januar 2024. godine, kao i za period od 1. do 20. januara 2025. godine na osnovu podataka dostavljenih od svih kantonalnih službi za zapošljavanje.
Cilj analize bio je utvrditi da li je odluka o povećanju minimalne plate dovela do naglih promjena u broju prijava i odjava na evidencijama nezaposlenih osoba, te u broju zahtjeva za ostvarivanje novčane naknade.
Pokazala analiza
Rezultati analize su pokazali kako se "može konstatovati da u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH) nije došlo do značajnijih poremećaja na tržištu rada".
Tvrde da je zabilježen trend smanjenja broja prijava i odjava sa evidencije nezaposlenih osoba u posmatranom periodu.
- Tokom januara 2024. godine na evidenciju kantonalnih službi za zapošljavanje prijavilo se ukupno 9.647 osoba, dok je u periodu od 1. do 20. januara 2025. godine evidentirano 7.237 novih prijava.
Broj odjavljenih sa evidencije na kraju januara 2024. godine iznosio je 8.129, dok je u prvih dvadeset dana 2025. godine zabilježeno 4.107 odjava.
Kada je riječ o zahtjevima za ostvarivanje novčane naknade po osnovu nezaposlenosti, tokom januara 2024. godine podneseno je ukupno 4.717 zahtjeva, dok je u periodu do 20. januara 2025. godine evidentirano 3.318 novih zahtjeva.
Uočeno je da, iako je na nivou Federacije BiH zabilježen opšti trend smanjenja, u Kantonu Sarajevo i Kantonu Tuzla evidentiran je povećan broj zahtjeva za novčanu naknadu u januaru 2025. godine, u odnosu na januar prethodne godine. Ovo ukazuje na specifične regionalne faktore koji će biti dodatno analizirani u narednom periodu.
Podaci pokazuju da je najveći broj prijavljenih osoba na evidenciju nezaposlenih rezultat prekida radnog odnosa, odnosno otkaza. Ipak, ukupni pokazatelji ne ukazuju na masovne otkaze ili destabilizaciju tržišta rada usljed povećanja minimalne plate - pokazuju rezultati.
"Politika straha"
O tome je govorio i federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić.
- Jasno je da odluka o povećanju minimalne plate nije uzrokovalo najavljene poremećaje na tržištu rada, kako se to proteklih dana plasiralo u javnost. Nije dobro politikom straha izbezumljivati građane i širiti pesimizam u društvu. Slično se dešavalo i prilikom uvođenja neradne nedjelje u sektoru trgovine, kada su postojale tvrdnje o drastičnom padu prometa i masovnim otkazima.
No, podaci su pokazali da nije došlo ni do smanjenja prometa, niti do otpuštanja radnika u ovom sektoru. Tržište rada se prilagođava i pokazuje otpornost, a mi ćemo nastaviti raditi na mjerama koje poboljšavaju položaj radnika - poručio je Delić.