Eksploataciji litija na Majevice osim građana usprotivilo se i Gradsko vijeće Grada Tuzle, a zbog čega je ovaj predstavnički organ usvojio i set zaključaka.
Vijećnici traže da se u ovu tematiku uključe i državni ministri.
Traži se da se hitno pokrene postupak ocjene uticaja na okoliš i zdravlje građana.
Zdravlje građana
Vijećnici u Gradskom vijeću Tuzle Mirnes Ajanović i Omer Berbić su zatražili razmatranje ekološke ugroženosti Tuzle zbog planirane eksploatacije litija na Majevici i donošenje konkretnih zaključaka o zaštiti životne sredine i zdravlja građana.
Inače, stanovnici Lopara, Bijeljine, Tuzle, ekološki aktivisti i organizacije oštro se protive otvaranju rudnika litijuma na Majevici. Bijeljina se sprema za javni skup u nedjelju protiv rudarenja, koji je već održan u Loparama.
Inače, prisustvo litija je utvrđeno na graničnom području Lopara i Tuzle, a sve je izvjesnije da bi na lokalitetu Majevice mogla započeti eksploatacija. Za to se posebno zalaže predsjednik bh. entiteta RS Milorad Dodik, koji je za svoj opstanak spreman eksploataciju dati u ruke Amerikancima i Mađarima.
Završna faza
Ipak, koncesioni postupak za rudnik litija na Majevici je došao skoro do svoje završne faze.
Na posljednjoj sjednici tog predstavničkog organa te je usvojen set zaključaka.
- Ovi procesi otvaraju ozbiljna pitanja u vezi s ekološkim i pravnim posljedicama te se zahtjeva hitno preispitivanje potencijalnih ekoloških posljedica po Tuzlu i širu regiju. Grad Tuzla traži od Vlade FBiH i Vijeća ministara BiH da hitno pokrenu postupak ocjene utjecaja na okoliš, uključujući analizu mogućeg zagađenja podzemnih voda, rijeka i drugih ekoloških faktora, koji bi mogli imati negativne posljedice po zdravlje građana Tuzle i drugih naseljenih mjesta u okolini - istaknuto je u zaključcima.
Zaštita okoliša
Jedan od njih se odnosi i na to da Grad Tuzla zahtjeva da nadležne institucije Bosne i Hercegovine odmah pokrenu međunarodni mehanizam zaštite okoliša.
Gradsko vijeće Tuzla predlaže da se izradi studija o štetnosti rudarenja litijum karbonata na području Majevice, kao i zabrani rudarenje tog i njemu sličnih metala u krugu od 40 kilometara.