Imenovanjem posebnog zamjenika glavnog tužitelja FBiH Hrvoja Čabrajića, te tužitelja Samira Selimovića, Amre Mehmedić, Jove Karića, Nine Šahinpašić, Aida Hadžismajlovića, Medine Džerahović i Aide Bešlije, nepunih 11 godina od donošenja zakona, okončana je uspostava Posebnog odjela Tužilaštva FBiH, koji će se baviti najtežim oblicima kriminala i korupcije.
Istražne radnje
Zakon o suzbijanju korupcije i organiziranog kriminala u FBiH, koji predviđa uspostavu posebnih odjela pri Tužilaštvu i Vrhovnom sudu FBiH, usvojen je 2014. godine, nakon velikih nereda i protesta građana širom BiH. Njime su precizirani osnivanje, organizacija, nadležnost, ovlaštenja i način rada Posebnog odjela Federalnog tužilaštva za suzbijanje korupcije, organiziranog i međukantonalnog kriminala, te Posebnog odjela Vrhovnog suda FBiH za korupciju, organizirani i međukantonalni kriminal.
Ovim zakonom je definirano da je Posebni odjel Tužilaštva nadležan da provodi istražne radnje i vrši funkciju otkrivanja i krivičnog gonjenja učinitelja krivičnih djela korupcije, organiziranog i međukantonalnog kriminala, koja su u nadležnosti Posebnog odjela suda.
Krivična djela
A radi se o krivičnim djelima udruživanja radi činjenja krivičnih djela, organizirani kriminal, uključujući time sva krivična djela koja je učinila grupa za organizirani kriminal, zatim krivična djela terorizma i protiv ustavnog poretka FBiH. Posebni odjeli imat će nadležnost i u vezi s krivičnim djelima podmićivanja, krivičnim djelima protiv službene i druge odgovorne dužnosti, krivičnim djelima protiv privrede, poslovanja i sigurnosti platnog prometa i krivičnim djelima iz oblasti poreza, ako je počinitelj službena ili odgovorna osoba izabrana ili imenovana od Parlamenta FBiH, Vlade FBiH ili VSTV-a BiH, ili je Vlada FBiH u postupku njihovog imenovanja dala prethodnu saglasnost. „Federalni Uskok“ bit će angažiran i u svim drugim slučajevima kada vrijednost zahtijevane, obećane ili pribavljene imovinske koristi ili štete pričinjene učinjenjem ovih krivičnih djela prelazi iznos 100.000 KM.
U nadležnosti Posebnog odjela Vrhovnog suda FBiH su i krivična djela protiv pravosuđa - davanje lažnog iskaza, sprečavanje dokazivanja, povreda tajnosti postupka, odavanje istovjetnosti zaštićenog svjedoka i povreda zakona od sudije, ako su učinjena u vezi s prethodno navedenim krivičnim djelima.
Zakonom je definirano i da su službene i odgovorne osobe u organima uprave, upravnim organizacijama i svim pravnim osobama, koje saznaju za podatke koji upućuju na neko od ovih krivičnih djela, dužne odmah obavijestiti Posebni odjel Tužilaštva.
Neophodna pomoć
Svi policijski organi, organi uprave i upravne organizacije dužni su da na zahtjev posebnog zamjenika glavnog federalnog tužioca pruže svu neophodnu pomoć i podršku, bez odgađanja omoguće upotrebu službenih prostorija, opreme i svakog tehničkog sredstva kojim raspolažu, osiguraju pravovremeno odazivanje svakog svog pripadnika, odnosno uposlenog, uključujući i rukovodioce organa, radi davanja obavještenja, ispitivanja i saslušanja u svojstvu osumnjičenog ili svjedoka, te da bez odgađanja predaju Posebnom odjelu Tužilaštva svaki dokument ili drugi dokaz koji posjeduju, ili na drugi način saopće informacije koje mogu da pomognu u razjašnjavanju krivičnih djela.