U toku je vanredna sjednica Doma naroda Parlamenta FBiH, a na dnevnom redu je i Prijedlog zakona o gasovodu "Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska".
Tokom sjednice medijima se obratio Muamer Zukić (SDA) koji je podsjetio na proceduru kojim je ovaj zakon prenesen iz Predstavničkog doma u Dom naroda PFBiH.
- Procedura, što se tiče Doma naroda, išla je težim putem. Prvo, nismo dobili zakon u roku od 24 sata iz Predstavničkog doma do Doma naroda, nego je trajalo nekih sedam dana. Nakon toga, kada je zakon došao, grupa delegata iz Kluba bošnjačkog naroda je preuzela taj zakon i postala njegov formalni predlagač u identičnom tekstu kakav je usvojen na Predstavničkom domu i tu je Klub Bošnjaka bio jedinstven iako svi nisu potpisali, a oni koji nisu, nisu iz tehničkih razloga, nisu bili tu, svi su iza tog prijedloga stali i mi smo kao takvi i bili predlagači, upućujući zahtjev prema Vladi da se izjasni i da da svoje mišljenje i tako dalje, kako procedura nalaže.
Nakon toga je počeo teći ovaj rok o kojem ste govorili. Očekivali smo da će sjednica biti sazvana. S obzirom da je prolazilo vrijeme, a sjednica nije sazvana, mi smo se opredijelili kao delegati iz Kluba bošnjačkog naroda da uputimo zahtjev da se ova sjednica i sazove, što je i učinjeno, malo na način neobičan. Mi smo tražili vanrednu sjednicu, samo sa jednom tačkom dnevnog reda, a imali smo situaciju da je ovdje prvobitno nagomilano još nekih tačaka dnevnog reda, odnosno uvršteno važnih tačaka dnevnog reda. Kao što znate prvobitno je bilo i privremeno finansiranje i tako dalje, Ustavni sud, mnogo važnije pitanje, a ovaj zakon zbog kojeg je ova sjednica i sazvana, ostao je kao posljednja tačka dnevnog reda. Mi smo odmah u startu kao Klub Bošnjaka, potpuno jedinstveni, svi delegati iz svih političkih partija, tražili da se ova tačka prebaci sa posljednje na prvu - kazao je Zukić.
Javna rasprava traje 13-14 godina
Zukić je podsjetio da javna rasprava o ovom zakonu traje duže od jedne decenije.
- Što se tiče samog sadržaja zakona ili ovog projekta, riječ je o temi koja je dugo prisutna u insitucijama Federacije BiH. O njoj se govorilo 2013. godine. Urađeno je jako puno kvalitetnih dokumenata vezanih za ovaj projekat, studija predizvodljivosti, pa studija izvodljivosti, pa idejni projekat, pa revizija idejnog projekta, tu su bile uključene mnoge ozbiljne međunarodne institucije. Nema puno pitanja i projekata u Federaciji kojima se ovako ozbiljno pristupilo kao ovom pitanju jako dugo. To govorim u kontekstu ovih koji prigovaraju na hitnost postupka. Ovdje javna rasprava traje 13-14 godina o ovom pitanju. Ova tema je dugo prisutna, a što se tiče ovog zakona, on je kao takav prisutan 2020. godine kada je usvojen na Predstavničkom domu, prvo kao nacrt, a onda je godinu dana trajala javna rasprava, a zakon ima 17-18. članaka. Godinu dana je trajala javna rasprava, a mi nemamo puno zakona gdje javna rasprava traje godinu dana. Zatim je zakon došao u Dom naroda, zastao i nije bio ni na nebu, ni na zemlji. Nakon što je izabrana nova vlada, premijer Nikšić je povukao sve zakone iz svoje procedure, pa i ovaj zakon i on je zapravo izbačen, ili izašao iz procedure - pojašnjava Zukić.
SDA inicirala uvrštavanje zakona u proceduru
- SDA je u Predstavničkom domu u februaru inicirala da se ovaj zakon uvrsti u ponovnu proceduru. U martu su bila obećanja Vlade da će Vlada predložiti zakon, što je i bio red. Ovo danas je način kako ne treba, da ja i moje druge kolege idu od kluba do kluba, od radnog tijela do radnog tijela i prezentiraju ovaj zakon, a mi imamo ministarstva, direkcije, uprave, institucije i druge stručnjake koji bi trebale o tome govoriti, a ne govore zato što je Vlada iz političkih razloga, ili nekih drugih, neka oni objasne zašto, ušla u ovu priču kao Vlada - navodi Zukić.
Mnogostruki razlozi za usvajanje
Zukić ističe da su razlozi zbog kojih bi trebao biti usvojen Zakon o Južnoj interkonekciji, mnogostruki.
- Što se tiče same suštine zakona, tu je nekoliko razloga što mi smatramo da ga trebamo podržati. Tu je prvi razlog ekonomski. Mi ovdje eliminiramo ruski monopol, ruskog gasa i transporta kroz RS i time stvaramo pretpostavke da osiguramo sigurnost u snadbjevanju, što je ključno. Naravno, kada imate širu ponudu, kada nemate monopol, onda ste u situaciji da možete postići bolju cijenu, bolji kvalitet. Naravno, imaju i socijalni razlozi. Ovdje će više građana Federacije dobiti pristup gasu, i imaju i tehnički, inžinjerski razlozi. Mi imamo postojeći gasovod koji je star 40 godina. Imaju i ekološki razlozi. Kada gas učinimo dostupnim imaćemo manje štetnih emisija i tako dalje i naravno je za nas ovo važno. Mi kao Bosanci i Hercegovci smatramo da trebamo biti dio zapadnog svijeta. Vi kada ste ovisni energetski, onda to stvara druge vrste ovisnosti, a ovo nam otvara širinu i to je nešto što je iznimno važno - zaključio je Zukić.