BANJA LUKA

Ističe rok za formiranje banjalučke Skupštine, grad u sve većim problemima, građani nezadovoljni

Najveći grad u RS, Banja Luka, tri mjeseca poslije održanih lokalnih izbora nema konstituisanu Skupštinu grada niti su odbornici položili zakletvu

Rok za formiranje Skupštine grada ističe za manje od mjesec dana. Tijana Grujić/FENA

FENA

prije 7 dana

Najveći grad u RS, Banja Luka, tri mjeseca poslije održanih lokalnih izbora nema konstituisanu Skupštinu grada niti su odbornici položili zakletvu, a zakonski rok ističe početkom februara.

Dakle, za nešto manje od mjesec dana trebalo bi da bude konstituisana Skupština grada, ali sudeći po političkim odnosima u Banjoj Luci, teško da će se to desiti.

U slučaju da Skupština grada ne bude konstituisana u roku, Zakon o lokalnoj samoupravi RS predviđa mogućnost da Narodna skupština RS raspusti Skupštinu grada i raspiše nove izbore za gradsku skupštinu.

Radojičić: Većina ne želi da skupština radi

Igor Radojičić, lider Pokreta “Svojim putem” i bivši gradonačelnik Banje Luke, koji je na proteklim izborima dobio mandate za odbornika u Skupštini grada Banja Luka, za Fenu kaže da oni koji imaju skupštinsku većinu, odnosno mogu da sastave većinu - trenutno ne žele da Skupština radi.

- A ovi drugi, tj. gradonačelnik sa svojima, nemaju većine i ne mogu da rade. Grad je na privremenom finansiranju i polako ulazi u sve veće probleme. Zakon o lokalnoj samoupravi predviđa mogućnost da NSRS raspusti lokalnu skupštinu i raspiše nove izbore za Skupštinu grada. I to bi moglo već negdje u martu da bude, formalno gledajući - objašnjava Radojičić.

Međutim, tvrdi da bi raspisivanje novih izbora za Skupštinu grada bilo samo iscrpljivanje.

- Rezultat bi bio sličan, gradonačelnik i dalje ostaje - biraju se samo odbornici. To je ogroman i nepotreban utrošak vremena i sredstava - poručuje Radojičić.

Dakle, po njegovom mišljenju, ova i ovakva Skupština bi trebalo da počne da radi svoj posao.

- Najstariji odbornik treba da sazove nastavak konstitutivne sjednice Skupštine grada - zaključuje Radojičić.

''Pat pazicija''

Branislav Čerek, koji je uime Narodnog fronta dobio odbornički mandat u Skupštini grada Banja Luka, ocjenjuje da imamo "pat poziciju" kada je u pitanju konstituisanje Skupštine grada.

- Očigledno je da partije koje su slavodobitno proglasile pobjedu na proteklim izborima (PDP i SNSD) ne mogu ili ne žele da skupe taj minimum od 16 potpisa kako bi se konstitutivna sjednica održala i na kojoj bi se izabralo rukovodstvo Skupštine, kao i ostala tijela - navodi Čerek.

On podsjeća da je gradončelnik Draško Stanivuković za predsjednika Skupštine grada predložio odbornika Dragana Milanovića iz PDP. Kako je Čerek informisan, gradonačelnik je taj prijedlog posalo svim parlamentarnim strankama.

- Međutim, da li ne zna ili se pravi da ne zna, skupštinska većina ne znači ko će biti predsjednik Skupštine. Na kraju krajeva, predsjednik Skupštine se bira na način koji je definisan Poslovnikom Skupštine Grada Banja Luka. Svakako se predsjednik ne bira u kafani, restoranu, na ulici ili putem maila - poručuje Čerek.

Ako je, kako dodaje, "pobjednicima" stvarno stalo do građana Banje Luke, logično bi bilo da se zajedno dogovore i da formiraju većinu.

- U proteklom mandatu su pokazali da se lako dogovore oko stvari poput kabriolet dvorane, izmjene regulacionih planova pa sve do zamjene zemljišta sa firmom Korićanac. Dakle mogu da se dogovore, to smo svi vidjeli - ocjenjuje Čerek.

Sve ovo što se dešava, kako smatra, sugeriše da su na sceni pripreme za parlamentarne izbore 2026., pa je nemoguće prognozirati da li će se ispoštovati zakonski rok od 90 dana da se konstituiše Skupština grada.

- Stav Narodnog fronta je jasan od prvog dana, a to je da mi nećemo biti dio skupštinske većine, bilo da istu okupi Stanivuković, bilo da je okupi SNSD - podsjeća Čerek.

Građani ispaštaju

Konstitutivna sjednica Skupštine grada Banja Luka je bila zakazana za 17. decembar. Sjednicom je predsjedavao najstariji odbornik Marinko Umičević iz SNSD. On je u veoma kratkom roku sjednicu prekinuo “jer niko nije skupio 16 potpisa za većinu”.

Od tada kreću političke razmirice na relaciji SNSD, koji je dobio najveći broj odborničkih mandata u Skupštini grada, i PDP čiji kandidat je izabran za gradonačelnika.

U SNSD su poručili da će biti opozicija, iako imaju najviše odbornika - 11 od ukupno 31. Vlada mišljenje da SNSD može da formira skupštinsku većinu sa partnerima s kojima prave koaliciju na republičkom nivou. PDP je dobio sedam odbornika.

U međuvremenu, građani najviše ispaštaju. Dok se ne formira Skupština grada ne može da bude provedena u djelo odluka Ustavnog suda RS koji je proglasio neustavnim način naplate javnog parkiranja u gradu. Već tri mjeseca u tom pogledu vlada haos, a Grad mjesečno gubi oko 100.000 KM jer ne naplaćuje javni parking.

Takođe, Banja Luka je doslovno tri dana bila neočišćena od snijega, a gradonačelnik je izjavio da su zimske službe imale “hiljade izgovora”. Tih dana nije odvožen ni kužni otpad iz kontejnera zbog čega je bijes građana kulminirao.

Građani Banja Luke očekuju da se stvari pokrenu s mrtve tačke.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.