SRAMOTNO

Zbog neočišćenih trotoara, deseci polomljenih ruku i nogu: Trebaju li građani tužiti "Rad" i Vladu KS?

Razmišljao sam čak da ja kupim mašinu za čišćenje, da im privatnom očistim Ferhadiju, kazao je advokat Feraget

Sarajevo: Grad kao teren za hokej na ledu. Avaz

Danijal Hadzovic

prije 2 dana

Pred i u danima poslije novogodišnjih praznika, ulice Sarajeva izgledale su poput hokejaškog igrališta – okovane slojevima leda. I tako su danima stajali, bez da ih je iko čistio, a nadležni su pustili građane Sarajeva da čekaju bolje dane da ugrije i da sila prirode led sama otopi.

Iz JU Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS javnost su obavijestili da je prethodnih dana zabilježen povećan broj povreda građana zbog padova na ledu, a to su uglavnom povrede ruku i nogu.

Brojne kritike

Iz KJKP-a „Rad“ nakon brojnih kritika konačno su se oglasili i ogradili od odgovornosti. No, kako kažu, najveći dio neočišćenih ulica (a to su gotovo sve) nije u planu i programu zimskog održavanja koji se realizira ručno.

- Odlukom Općine Stari Grad, Latinska ćuprija i most Šeherija ne mogu se posipati sa soli, već da se koriste drugi posipni materijali. Već sada imamo prohodne pomenute pješačke prostore, dok se trenutno realizuju aktivnosti na popravljanju prethodno urađenih površina – naveli su iz „Rada“.

No, s obzirom na sve navedeno, postavlja se pitanje da li građani Sarajeva, koji su zbog neočišćenih ulica doživjeli lomove imaju pravo tužiti KJKP „Rad“, nadležno Ministarstvo prostornog uređenja ili Vladu KS koja je vlasnik ovog preduzeća.

Feraget: Ima osnova za tužbe. Avaz

Okovan ledom

U razgovoru za „Dnevni avaz“ advokat Ifet Feraget navodi da obligaciono pravo daje takvu mogućnost.

- Jedino treba obratiti pažnju da li je neko povrijeđen na javnoj površini ili u prostoru koji pripada privatnoj firmi, zgradi ili tržnom centru koji su oni bili dužni očistiti. Ali u svakom slučaju oni koji su doživjeli bilo kakvo vrstu povrede, jer nadležni nisu radili svoj posao i očistili led, imaju pravo tužiti i tražiti odštetu za pretrpljene povrede – kazao je Feraget.

Prema riječima Ferageta, led je još jednom pokazao da institucije u ovoj zemlji ne rade svoj posao i da su građani prepušteni sebi.

- Koliko ja znam, jedna ona sprava koja se može koristiti za čišćenje leda na ulici košta oko 400–500 eura. Razmišljao sam čak da ja kupim tu mašinu, da im privatnom očistim Ferhadiju. Da se pusti da grad bude okovan ledom i da se niko ne pomjera je nevjerovatno. Ljudi imaju osnova da tuže i kamo sreće da su to dosad radili, možda bi se i nadležni drugačije ponašala. No, očigledno je razlog što nije bilo tužbi u toj našoj rezigniranosti koja nas je zahvatila, jer šta mi radimo da, generalno, popravimo stanje – ništa.

Zakonske kazne

Svako kršenje odredaba Zakona o komunalnoj čistoći Kantona Sarajevo na terenu evidentiraju komunalni redari kantonalnih javnih preduzeća, koji sačinjavaju zapisnike i službene zabilješke i iste uz fotodokumentaciju dostavljaju Kantonalnoj komunalnoj inspekciji na nadležni postupak.

Shodno zakonskim propisima i ovlaštenjima, komunalni inspektori pokreću postupak, koji u slučaju utvrđenog prekršaja podrazumijeva izdavanje prekršajnog naloga.

Za ovu vrstu prekršaja određene su novčane kazne koje za fizičko lice iznose od 100 do 1.500 KM, za obrtnike od 500 do 2.500 KM, za pravna lica od 1.000 do 6.000 KM, a za odgovorno lice u pravnom licu od 500 do 2.000 KM.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.