NEPREKIDAN RAD

Gazi Husrev-begova medresa obilježava 488. godišnjicu: Svršenici najbolji svjedoci vakifovog djela

Istina, on je sve učinio da je zaštiti, osnaži i omogući joj razvoj, rekao je prof. Kerla

Gazi Husrev-begova medresa. MINA

A. O. / Mina

4.1.2025

Gazi Husrev-begova medresa u Sarajevu, odgojno-obrazovna ustanova Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, 8. januara obilježava 488. godišnjicu neprekidnog rada.

„Stjecište dobrih, dom savršenih ljudi“, kako se o Medresi kazuje u hronostihu ispisanom iznad ulaza u Kuršumliju, otkriva inspirativnu vizionarsku misao i ulogu koju je utemeljitelj Gazi Husrev-beg, najveći i najznačajniji bosanskohercegovački vakif, namijenio ovoj ustanovi.

- Teško je zamisliti da je Gazi Husrev-beg hladnog zimskog dana 8. januara 1537. godine mogao i naslutiti da proplamsaji ove plemenite ideje neće biti povijeni dahom društveno-političkih okolnosti i izazovnog povijesnog hoda Medrese. Istina, on je sve učinio da je zaštiti, osnaži i omogući joj razvoj. Vakifove riječi, suhim žigom utisnute u vakufnamu prije gotovo pet stoljeća, danas nam govore univerzalnim jezikom (samo)održivosti i odgovornosti. One nas podsjećaju da vrijednosti koje smo naslijedili trebamo prenijeti i predati budućim generacijama - kazao je u razgovoru za Agenciju MINA povodom godišnjice pomoćnik direktora Medrese za nastavu prof. Mensur Kerla.

Svršenici Medrese, kako ističe sagovornik, najbolji su promotori i svjedoci Gazi Husrev-begovog djela. Oni svojim životima, radom, djelima, postignućima, svjedoče pronicljivost, altruizam i mudrost vakifa.

Značajni doprinosi

- Vakif je suptilno iscrtao i obrise profila i kvaliteta onih koji će podučavati i biti podučavani. U Medresi je tako ostvareno skladno jedinstvo odgojne i obrazovne komponente podučavanja. I danas, u informacijskom ili digitalnom dobu, Medresa kao slavni hram visoke učenosti, ostaje most između tradicije i savremenosti, mjesto i ustanova gdje se stoljetno iskustvo i akumulirana mudrost susreću s izazovima novog doba, ne gubeći izvorni karakter i plemenitost svoje misije - izjavio je on.

Značajni doprinosi učenika, profesora, odgajatelja i alumnista afirmaciji Gazi Husrev-begove medrese vrijedni su počasti i živi su svjedok odgovornog odnosa prema temeljnim intencijama vakufname, napominje Kerla.

- Ličnim uspjesima, postignućima i potvrđivanjima svi oni dokazuju vrijednosti ove škole. Zbog toga je 8. januar ugraviran u samo biće svakog učenika, svršenika i uposlenika ove ustanove kao datum koji iznova podsjeća na našu odgovornost prema znanju, kao blagodati i temeljnoj univerzalnoj vrijednosti, i prema Medresi, kao vjerskoj školi - kazao je on.

Jaki temelji

Gazi Husrev-begova medresa je odgajala i obrazovala više hiljada ljudi koji su svijetom širili nauku, islamski moral, univerzalne poruke dobra i vrednote.

- Medresa je postavila jake temelje sistematskog obrazovanja u našoj zemlji, a njen doprinos ogleda se i u formiranju intelektualne elite koja je stoljećima oblikovala kulturni, duhovni i društveni život Bosne i Hercegovine, od znamenitih alima i književnika, do prosvjetitelja i reformatora. Medresa stoljećima obitava na razmeđu prošlosti i budućnosti, ali i na razmeđu dva svijeta, dva dijela ili dvije strane svijeta: Istoka i Zapada. Gazi Husrev-begova medresa jeste stara škola sa višestoljetnim iskustvom, ali ona je istovremeno i škola budućnosti - akcentirao je on.

Kako je kazao, „rasplamsaj aktivnosti koji sada svjedočimo u Gazi Husrev-begovoj medresi lijep su nagovještaj da je budućnost svijetla i blistava i da će još uvijek neispisane stranice njene povijesti biti svjedok predanog rada, lijepih priča, vrhunskog uspjeha i trajnog služenja dinu i domovini“.

- Blistave stranice historije ove škole tek trebaju da se potpuno otvore naučnicima i istraživačima koji će moći razmatrati, tumačiti i objašnjavati njezin historijski hod, djelovanje i uspjehe - istaknuo je on.

Centralna svečanost

Nakon što je 26. decembra održana Svečana akademija za učenike u povodu 488. godišnjice Medrese, 8. januara u amfiteatru Medrese, s početkom u 14.30 sati, bit će održana centralna svečanost.

- Na dan kada je 1537. godine Gazi Husrev-beg zasnovao Medresu kao visoko učilište koje je stoljećima najprepoznatljivije i, usuđujem se ustvrditi, najvažnije ishodište naše institucionalne obrazovanosti, planirana je Svečana sjednica Nastavničkog vijeća Gazi Husrev-begove medrese, a istog dana će biti održana i Svečana akademija - najavio je Kerla.

Dan Gazi Husrev-begove medrese, zaključio je profesor, je vrijeme kada se „pod jedan krov okuplja cijela medresanska porodica“. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.