Prema podacima Eurostata, mladi u prosjeku napuštaju roditeljski dom u dobi od 26,3 godine, što je za 0,1 manje nego prethodne godine.
Najviša prosječna starost u EU je u susjednoj Hrvatskoj s 31,8 godina, prati ih Slovačka 31, Grčka s 30,6, Španija s 30,4, a Bugarska i Italija imaju prosjek 30.
Nijansu lošije
Ipak, Hrvatska je ostvarila određeni napredak u prošloj godini, kada je prosjek iznosio katastrofalnih 33,4.
Najniža prosječna starost napuštanja roditeljskog doma je u Finskoj (21,4), Švedskoj (21,8) i Estoniji (22,8).
Mapa Eurostata je obuhvatila i neke zemlje koje nisu članice EU, a među njima je i Bosna i Hercegovina. Prosječna starost kada mladi napuštaju roditeljski dom u BiH je 29,2, što je za nijansu lošije nego, primjera radi, u Sloveniji, gdje je 29,1.
Ono što je evidentno da slabije razvijene zemlje EU imaju najviši prosjek, s izuzetkom Italije, koja je također u vrhu ove liste. Kad je riječ o regionu, Crna Gora ima prosjek 33,3, Sjeverna Makedonija 32,1, Srbija 31,5, tako da se može reći da BiH dobro kotira u regionu.
Kvalitet života
Očigledno je da je uzrok ovako velikih razlika u kvalitetu života, ekonomskih pokazatelja, a između ostalog zaposlenja.
Ono što je važno napomenuti jeste da je ovo istraživanje rađeno na osnovu ispitivanja ljudi, a ne uzimanja mjesta prebivališta, jer mnogi su prijavljeni kod roditelja a žive negdje drugdje, što dodatno daje na vjerodostojnosti ovih podataka.