Na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH održana je rasprava o deklaraciji o zabrani kupovine UIO BiH u Banjoj Luci.
Riječ je o prijedlogu koji je uputila opozicija iz RS.
- Ova priča o kupovini zgrade neodoljivo me podsjeća na priču o izgradnji zgrade Vlade RS-a u Banjoj Luci. Tad je Telekom RS-a odlučio da na tom mjestu napravi zgradu koja je vrijedila 36 miliona KM. Vlada RS-a je odlučila uzeti tu investiciju i ona skače na 200 miliona KM - rekao je Bosić.
Dodao je da je to ona priča o 1.300 KM za jednu pepeljaru u toj zgradi ili 1.700 KM za kantu na smeće.
- Ogromne pare su tada oprane, nije bilo sudskog epiloga. Tad je bila ogromna sprega između politike i pravosuđa. Od samog početka izgradnje te zgrade radilo se o bahatosti moćnika i vlasti nad ostalim dijelom stanovništva. Ako je tad to urađeno, zašto ne bi i sada na isti način - pitao je.
Vuče BiH u blato
Poručio je da ovi procesi vuku BiH u blato iz kojeg se neće moći iščupati.
Zastupnik Branislav Borenović (PDP) kaže da je ova kupovina simbol organizovane korupcije.
- Ovo je i mjesto i vrijeme da se razgovara o tome i da se pokuša spriječiti. Ne postoji ni jedan formalni razlog da se ovo ospori osim straha od riječi. Kupuje se kumovska namještena zgrada za 100 miliona KM. Svjesno i namjerno. Ovo je jedna od najvažnijih tačaka - rekao je.
Vulić je tražila povredu Poslovnika i ona predviđa da je deklaracija akt koji sadrži načelna mišljenja o važnim pitanjima i tražila pauzu.
Nakon pauze ponovo je riječ uzeo Branislav Borenović, koji je kazao da neko ima hrabrosti pričati o tome, neko se sklanja, a nekog je sramota.
- Ovdje se radi o klasičnom primjeru namještenog javnog posla. Kupovina ove zgrade za nenormalnih 100 miliona KM je najklasičniji primjer političke i javne korupcije i to ne može niko da ospori. To znaju i ptice na grani. To namještanje traje decenijama i dobija svoj završni udarac u ovoj godini - kazao je Borenović.
Dodao je da se s početnih 37 miliona KM došlo do 100 miliona KM.
- Ovo je pitanje za sve političke strukture, da se ovakve stvari zaustave, spriječe i više nikad ne dese. Ovo je jedan od ključnih momenata u BiH. Ovo nema ni u diktatorskim režimima, da se zgrada za javni interes kupuje od prvog čovjeka ove zemlje - rekao je Borenović.
Denis Zvizdić je pojasnio da su stranke trojke glasale za uvrštavanje tačke na dnevni red, jer je Predstavnički dom mjesto na kojem se treba raspravljati o svim odlukama Vijeća ministara.
Deklarativni akt
Zvizdić je pojasnio da je deklaracija samo deklarativni akt koji predstavlja načelno mišljenje.
- U samoj deklaraciji postoje tačke za koje je zadužen pravosudni sistem kojeg pozivamo da djeluje u načelu transparentnosti. Ispred trojke ćemo predložiti zaključak, a to je da se ponašamo u načelu sa zakonom i načelom prava. Uprava za indirektno oporezivanje treba imati trajni smještaj, ali postupak mora biti apsolutno zakonit i transparentan. Mi predlažemo sljedeći zaključak: Predstavnički dom PSBiH zadužuje Komisiju za borbu protiv korupcije da prati postupak nabavke prostora i da o tome redovno izvještava Parlamentarnu skupštinu BiH. Kao članovi komisije su i predstavnici stranaka opozicije, siguran sam da se to može profesionalno i transparentno pratiti - zaključio je.