Od 13. decembra svi ugostiteljski objekti morat će biti spremni da detaljno primijene uslove za posebne prostore i prostorije za pušenje.
Duže od dvije godine rađeno je na izradi zakonskih akata, a ugostiteljima je dat period za prilagođavanje i usklađivanje. Pravilnik o zabrani pušenja u FBiH, koji detaljno propisuje uslove za posebne prostore i prostorije za pušenje, stupio je na snagu 13. juna ove godine, a dat je rok od šest mjeseci za prilagođavanje.
Zakon jasan
Član 2. Zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje (“Službene novine Federacije BiH”, broj 38/22), jasno definira sve duhanske proizvode na koje se ovaj zakon odnosi.
U Zakonu je pušenje definirano kao radnja koja dovodi do sagorijevanja duhanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje, a kojom se stvara dim koji se oslobađa direktno u zrak i udiše ga osoba koja izvršava ove radnje.
Konzumacija svih vrsta proizvoda koji dovode do sagorijevanja dima i oslobođanja duhana, poput cigara, cigareta, lula, cigarilosa, nargila itd., od petka je zabranjena u većini zatvorenih javnih objekata.
Ipak, postoje određeni izuzeci. Naime, vlasnici ugostiteljskih objekata mogu odrediti posebne prostorije za pušenje pod uslovom su fizički odvojene od ostatka objekta i opremljene odgovarajućim ventilacijskim sistemima koji sprečavaju širenje duhanskog dima u nepušačke dijelove. Prostorija za pušenje ne smije biti manja od 10 kvadratnih metara. U ovim prostorijama nije dozvoljeno konzumiranje hrane niti će općenito u prostorijama u kojima se konzumira hrana od sada biti dozvoljeno pušenje.
Također, u ugostiteljskim objektima koji isključivo poslužuju piće i čija površina ne prelazi 50 kvadratnih metara, vlasnik može odlučiti da cijeli prostor bude namijenjen za pušače, pod uslovom da je to jasno označeno i da se poštuju ostali propisi u vezi sa zaštitom zdravlja.
Važno je napomenuti da zabrani ne podliježu svi proizvodi. Iz Federalnog ministarstva zdravstva u odgovoru za „Dnevni avaz“ pojasnili su koje vrste proizvoda će biti izuzete.
- Duhanski proizvodi za pušenje su svi duhanski proizvodi, osim bezdimnih duhanskih proizvoda čija upotreba u skladu sa Zakonom ne uključuje postupak izgaranja. U iste spada i duhan za žvakanje, šmrkanje i duhan za oralnu uporabu. U bezdimne duhanske proizvode Zakon ubraja i nesagorijevajući duhan koji se upotrebljava putem udisanja aeorosola od zagrijanog duhana, ali bez sagorijevanja – navode iz Ministarstva.
Navedeno znači da se upotreba svih onih proizvoda, koji prema karakteristikama iz Zakona spadaju u bezdimne duhanske proizvode, te nesagorijevajući duhan, ne može nazvati radnjom pušenja, pa se samim tim zabrana na navedene proizvode ne može odnositi. Dakle, upotreba bezdimnih duhanskih proizvoda (u što se ubrajaju „glo“ i „IQOS“) jeste dozvoljena u zatvorenim prostorima.
Ugostitelji nespremni
Naravno, važno pitanje u svemu je i koliko su ugostiteljski objekti spremni za primjenu Zakona i da li će u njegovoj implementaciji postojati određeni problemi. U razgovoru za „Dnevni avaz“, Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH, navodi da većina ugostitelja neće dočekati spremno navedene promjene Zakona.
- Jako malo ih je spremno, većina će se usput prilagođavati. Šteta što se ugostitelji uopće nisu konsultirani pri izradi ovog zakona. Također, kod nas postoji taj kult da se uz kafu puši cigareta, to je i neka vrsta tradicije, ali sve se to zanemarilo pri izradi Zakona. I odredbe o ventilacijskim sistemima u odvojenim prostorijama u kojima bi bilo dozvoljeno pušenje vrlo su komplikovane i nametnule su veliki trošak ugostiteljima – smatra Hadžić.
Povodom nastupajućeg zakona razgovarali smo i s vlasnicima nekolicine ugostiteljskih objekata u Sarajevu koji su, iz razumljivih razloga, insistirali da budu anonimni. Njihova mišljenja o efektima Zakona su podijeljena.
- Ovaj zakon nas vodi u propast. Kad je toplije vrijeme pa radi bašta, inekako, no ja nemam uslove otvoriti dodatnu prostoriju za pušače. U Bosni puši 80 posto ljudi, sada će svi izbjegavati kafiće – smatra on.
Ipak, nisu svi nezadovoljni. Drugi ugostitelj ističe kako je i sam nepušač te smatra da je navedeni zakon bio očekivan.
- Većina evropskih država je zabranila pušenje, pa nerealno je da BiH bude izuzetak. Gosti će se brzo navići, jer je stvar navike, a ako se nekom baš toliko puši, onda ima „glo“ i „IQOS“, to im je svakako bolja varijanta – navodi on u razgovoru s našim novinarom.
Ipak, navodi kako će jedan dio van ugostiteljskog objekta ograditi i staviti grijalicu, kako bi se tu moglo pušiti.
Ako je suditi na osnovu razgovora s ugostiteljima, većina manjih ugostiteljskih objekata čija kvadratura ne prelazi 50 metara kvadratnih, odlučili su da njihovi kafići budu pušački.
Prema riječima Amira Hadžića, predsjednika Udruženja hotelijera i restoratera BiH, iako je rok istekao, većini ugostitelja još nije u potpunosti jasno kako da djeluju, te su spremni čak sačekati inspekciju.
U svakom slučaju, Pravilnik sada stupa na scenu, a zajedno s njim možemo očekivati i značajnu promjenu u dosadašnjim navikama i praksama te čistiji zrak u većini ugostiteljskih objekata u FBiH.