Zaštićeni svjedok N-6, koji je iskaz dao iz druge prostorije uz distorziju slike, kazao je da je bio pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS) i da je učestvovao u obilasku sela s većinskim muslimanskim stanovništvom na području Sokoca, te da je s njima razgovarao o razoružavanju, navodi Detektor.
Odgovarajući tužiocu Ivanu Matešiću, svjedok je ispričao da su od 1. septembra 1992. na području Sokoca ostali samo stanovnici bošnjačkih sela Vrhbarje, Novoseoci i Murati.
Pojasnio je da su o sigurnosti ovih sela brinule civilne vlasti, te da je u tom trenutku na vlasti bila Srpska demokratska stranka (SDS), a da je predsjednik općine bio Milan Tupajić. Prisjetio se da je SDS nekoliko puta slao zahtjeve komandi Druge romanijske brigade da se cijeli prostor općine očisti od muslimanskog stanovništva, u najkraćem mogućem roku.
Sastanak s Radislavom Krstićem
Svjedok je rekao da je 22. septembra, s komandantom Druge romanijske brigade VRS-a Radislavom Krstićem i još nekim osobama, otišao na Jahorinu i da su kasnije bili u mjestu Buljakovina, odakle se vide Novoseoci i gdje je Krstić, prema njegovim riječima, razgovarao s predstavnicima civilnih vlasti, među kojima su bili Milan Tupajić i Dragomir Obradović.
Kazao je da je vidio kako je bio neprijatan razgovor, ali da nije čuo njegov sadržaj, te da mu je Krstić kasnije samo opsovao, nakon što ga je pitao o čemu su razgovarali. Dodao je i da je na tom mjestu vidio i Momčila Pajića, koji je došao nakon sastanka i kojeg je Krstić zamolio da ostane i "pomogne šta treba".
Tužiocu je odgovorio da je za događaje u Novoseocima saznao tek po povratku s Jahorine, kada mu je "pukovnik Drašković" rekao da su žene i djeca otišli za Sarajevo, a da mu je za muškarce samo pokazao rukom kao da su svi "pokošeni". Prisjetio se i da je dan kasnije Krstića pitao za ovaj događaj, na šta mu je on odgovorio: "Tupajić je rekao da se muškarci pobiju."
Hvalisanje Nikole Koprivice
Ispričao je i kako mu je Krstić naredio da napravi službenu zabilješku o događaju u Novoseocima, ali da mu je iz Glavnog štaba VRS-a naređeno da obustavi taj posao.
Dodao je da misli kako je izviđačka četa bila upućena u Novoseoce, ali da o tome dan ranije nije bilo sastanka u brigadi, kako je bilo uobičajeno.
Godinama kasnije sreo je Nikolu Koprivicu, koji se, kaže, hvalisao o ovim događajima i potvrdio mu da je bio u Novoseocima, kao i da je Gašević ubio jednog civila koji je bježao.
- Bio sam u Novoseocima, bio sam na smetljištu u Ivan Polju, pucao sam u muškarce - naveo je svjedok tada riječi Koprivice.
Za napad na Novoseoce 21. na 22. septembar 1992. i ubistvo 45 bošnjačkih civila optuženi su Dragomir Obradović, u svojstvu komandira Stanice javne bezbjednosti Sokolac, Momčilo Pajić kao komandir čete Vojne policije Druge romanijske motorizovane brigade i Aleksa Gordić u svojstvu njegovog zamjenika, bivši vojni policajac Nikola Koprivica te Miladin Gašević zvani Ćirko kao zamjenik komandira Izviđačke čete, a Momir i Branislav Kezunović, Željko Gašević i Jadranko Šuka kao pripadnici te jedinice.
S njima je bio optužen i Milan Tupajić, nekadašnji predsjednik Kriznog štaba Sokolac, koji je u međuvremenu preminuo. Radislav Krstić je u Haškom tribunalu osuđen na 35 godina zatvora zbog genocida u Srebrenici.
Nastavak suđenja u januaru
Obradovićevoj Odbrani svjedok je potvrdio da nema saznanja da je u događajima u Novoseocima učestvovala civilna policija, kao i da ne zna da je Obradović ikome izdao ikakvo naređenje za iseljavanje stanovništva iz ovog sela.
Javnost je tokom unakrsnog ispitivanja dva puta isključivana sa suđenja, zbog zaštite identiteta svjedoka, a naposljetku je predsjedavajuća Sudskog vijeća Enida Hadžiomerović zabranila Obradovićevom braniocu Nenadu Rubežu da ispituje svjedoka jer je tri puta otkrio njegovo prezime u sudnici.
Draženu Zubaku, braniocu Pajića, svjedok je odgovorio da je samo Pajića vidio na Buljakovini, ne i Rajaka, da ne zna da li su oni bili u Novoseocima, ni da li su podnosili izvještaj Krstiću za to.
Svjedok je negirao i navode nekih Odbrana i optuženih da je i on sam učestvovao u događajima u Novoseocima.
Suđenje će biti nastavljeno 16. januara 2025. godine.