"PRIORITET SVIH NAS"

Čampara će podnijeti Inicijativu za bolju organizaciju i dostupnost prenatalnog testiranja: "Želimo pomoći trudnicama"

ZZO KS morao bi da raspiše Javni poziv kako bi se sve zainteresovane laboratorije iz BiH koje su certificirane mogle prijaviti na isti, navodi Čampara

Aljoša Čampara. Fena

A. O.

4.12.2024

Zastupnik NiP-a u Skupštini Kantona Sarajevo Aljoša Čampara oglasio se na Facebooku poručivši da „pronatalitetna politika, naša djeca, njihovo zdravlje, kao i zdravlje trudnica moraju biti prioritet svake vlasti i svih nas“.

Čampara je istakao da je iz ovih razloga odlučio podnijeti Inicijativu za bolju organizaciju i dostupnost prenatalnog testiranja za naše sugrađanke.

- To u prevodu znači da pacijentica sa indikacijom za neinvazivno prenatalno testiranje ne bi plaćala, niti ijednim dijelom sufinansirala svoj test, već bi se testovi u cjelosti pokrivali od strane ZZO KS, za duplo manje novca nego sada, te bi se umjesto jedne trudnice, za isti novac, mogle testirati dvije trudnice sa indikacijom za anomalije duž čitavog genoma – naveo je Čampara.

Također, ističe da je situacija u KS trenutno takva da su Zavod Zavod zdravstvenog osiguranja KS uz saglasnost ministarstva zdravstva KS, donijeli odluku o sufinansiranju 90 posto troškova za prenatalne testove maksimalno do 1.250 KM.

Navodi, da prema toj odluci od strane ZZO KS, osiguranice mogu obaviti prenatalni test u bilo kojoj klinici, ali problem je taj što većina salje testove u laboratorije u inostranstvo, te se plaća po duplo većoj cijeni stranim laboratorijama, umjesto da novac ostaje u BiH i da se insistira na certificiranim domaćim labaratorijama.

Objava Čampare. Screenshot

- ZZO Kantona Sarajevo morao bi da raspiše Javni poziv kako bi se sve zainteresovane laboratorije iz BiH koje su certificirane, posjeduju opremu i znanje za izvođenje ovih testova, mogle prijaviti na isti. Ovom Inicijativom sa posebnom pažnjom želimo pomoći trudnicama kako bi mogle obavljati prenatalne testove za manje vremena, ali i kako bi ojačali i povećali broj domaćih laboratorija koje obavljaju ove testove, a ne da ih šalju vani, čime se produžava vrijeme čekanja rezultata, potencijalni zdravstveni problemi se možda pravovremenom i bržom reakcijom mogu spriječiti ili ublažiti, ali također i sa finansijskog aspekta se smanjuju troškovi, ako se uzorci ne šalju van granica BiH, čime povećavamo broj trudnica koje mogu obaviti testove – navodi Čampara.

Dodao je da se poseban aspekt ovoga odnosi i na mlade stručne genetičare koji bi svoje zaposlenje tražili u BiH, a ne u inostranstvu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.