Rok za poništenje izbora rektora Univerziteta u Sarajevu nakon pravosnažne odluke koju je donijelo Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS istekao je jučer.
No, Senat Univerziteta u Sarajevu nije donio odluku kojom poništava izbor rektora, nego je tražio pokretanje upravnog spora. Takva pravna mogućnost je dozvoljena, no ona ne odlaže izvršenje rješenja o poništenju izbora rektora.
Podsjećamo, Tarik Zaimović je izabran za rektora, a KUIP je utvrdio brojne nepravilnosti u proceduri izbora rektora, zbog čega su zatražili poništenje izbora, a Ministarstvo kao drugostepeni organ je potvrdilo njihovu odluku.
O svim ovim problemima smo razgovarali s resornom ministricom Adnom Mesihović.
- Pretpostavljam da će sada Prosvjetna insepkcija KUIP-a ići u nadzor izvršenja rješenja i izreći kazne za prestup neizvršenja rješenja insepktora na način i u roku kako je to predviđeno. To povlači za sobom izdavanje prekršajnog naloga do 3.000 KM za one koji ga ne sprovode - kazala je Mesihović za "Avaz".
Konkursna procedura
Bivši rektor Rifat Škrijelj je tek prije nekoliko dana razriješen funkcije rektora, iako je Tariku Zaimoviću počeo mandat s početkom akademske godine. No, novi rektor nije upisan u Općinski sud kao ovlaštena osoba i sve su prilike i da neće biti, jer je Ministarstvo dostavilo Općinskom sudu pravosnažno rješenje da se poništava izbor rektora, što bi moglo dovesti do pravne nesigurnosti na Univerzitetu u Sarajevu.
- Mi smo prošle sedmice provjeravali i tačno je da profesor Zaimović nije upisan u sudski registar kao novi rektor UNSA. Nama Sud nije dao osnovu zašto nije izvršen upis, ali pretpostavljamo da je razlog to što postoji rješenje kojim je utvrđeno da konkursna procedura i imenovanje nisu provedeni u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju. Što se tiče toga da su pravno upitni dokumenti, uključujući i diplome, ali i isplata plaća uposlenika, s obzirom da se plaće isplaćuju po nalogu rukovodioca. Postoji, naravno, pravna neizvjesnost s ovim dokumentima uključujući i diplome, s obzirom da nema trenutno upisanog rektora u sudski registar, jer na taj način nije ni potvrđeno njegovo imenovanje - pojasnila je Mesihović za "Avaz".
Upitana da li Ministarstvo ima neke mogućnosti po tom pitanju, odgovorila je:
- Ministarstvo nije izvršni organ, mi smo samo drugostepeni organ, koji postupa po žalbama Univerziteta na rješenje KUIP-a. U ovom slučaju nakon dostavljene žalbe drugostepeni pravnik Ministarstva je utvrdio da nema osnove za žalbu na inspekcijsko rješenje i time smo potvrdili da je konkursna procedura i sam izbor rektora nisu izvršeni u skladu sa Zakonom i da se trenutno imenovanom rektoru od strane Senata poništava izbor i ovaj konkurs. Oni imaju jasno propisane procedure u internim dokumentima kako dalje mogu postupiti da ne budu i dalje u pravnoj neizvjesnosti. Pravna neizvjesnost je isključivo sada na teretu Senata, oni su ti koji mogu dovesti Univerzitet u pravno postupanje i da ne ugroze te procese. Mi se nadamo da će Senat ići u tom pravcu zbog svih posljedica koje ovakvo postupanje može imati i po studente i po procese na Univerzitetu.
Neovlaštena osoba
Dodaje da su oni kao Ministarstvo u nemogućnosti postupanja prema dokumentima s Univerziteta.
- Oni imaju i procedure zapošljavanja, finansijskih preraspodjela, pa ćemo imati problem jer dolaze od strane neovlaštenih osoba. Stavljanjem van snage izbora rektora stavljaju se van snage i izbori imenovanih prorektora, koje imenuje rektor, pa tako i svih ovih funkcija koje su dodijeljene od strane neovlaštene osobe. Dobili smo informaciju i da je bivši rektor Rifat Škrijelj imenovan na poziciju direktora Centra za istraživanje i razvoj, koje također imenuje rektor. To je sve začarani krug, koji jedino senatori Senata mogu urediti. Naravno, postoje i pravosudni organi ukoliko se to ne desi. Iz toga mogu proizaći i neke tužbe - zaključila je ministrica za "Avaz".