RODNO ZASNOVANO NASILJE

Psihologinja Hasanagić za "Avaz": Muškarci žene smatraju slabim spolom, to je naslijeđeno još od patrijarhalne zajednice

Pokušavamo da radimo na prevenciji, koja nažalost nikad nije potpuna, rekla je Hasanagić

Hasanagić: Mi na visokom obrazovanju puno govorimo o tome studentima. MINA / Facebook

26.11.2024

U Sarajevu i Zenici održana je konferencija koja se tiče rodno zasnovanog nasilja, kojom se pokušava podići svijest šta ovo nasilje zapravo predstavlja i kakvog je oblika.

Tim povodom željeli smo čuti riječi stručnjaka, a kako je za portal "Avaza“ istakla psiholog, profesor Anela Hasanagić, u rodno zasnovano nasilje je nasilje koje se dešava prema nekoj osobi zbog toga što je ona suprotnoga pola.

Slabiji pol

- Najčešći oblik rodno zasnovanog nasilja je od strane muškaraca prema ženama, jer muškarci žene smatraju slabim spolom i to je zapravo nasilje koje je nekako kod nas nasljeđeno još od patrijarhalne zajednice. Zašto se često susrećemo s ovom? Zato što velik broj mladih ljudi odgaja u takvom“mindsetu“ da su žene te koje su gluplje, manje vrijedne, manje vrijedne u nekakvom smislu sitema vrijednosti, ne kao čestite. 

Pa i dan danas imate situacije u brojnim zemljama, posebno u okruženju, ali čak i u Evropi se bilježe trendovi da žene imaju manje plaće od muškaraca kada je riječ o obavljanju istih poslova. Dobra stvar u BiH je što kod nas nije to baš tako, nego su plaće, posebno u državnoj službi definisane poslovima i stručnom spremom, a ne pregovorima – rekla je pshiologinja.

Dodala je da mogu postojati različiti oblici rodno zasnovanog nasilja, od pshihičkog, emocionalnog, finansijskog i drugo. Kod nas je najčešći oblik unutar bračne zajednice, gdje se muškarac pita za mnoge stvari, donosi samostalno odluke, upravlja finansijama i ženi često uskraćuje ono što ona sama privrijedi u kući, dodala je prof. Hasanagić.

Fizičko nasilje

Prof. je istakla da je najgori oblik rodno zasnovanog nasilja u porodici fizičko nasilje. Dodala je da na univerzitetima u Bosni i Hercegovini postoje dani aktivizma gdje se govori upravo o ovoj tematici.

- Mi radimo na prevenciji. Pokušavamo da radimo na prevenciji, koja nažalost nikad nije potpuna iz razloga što se svaka prevencija, da bi imala svoje efekte, mora biti sistemska. Ne mogu se raditi samo parcijalni dijelovi, samo obrazovanje, samo porodica, nego se mora raditi združeno. 

U suštini, porodica je ta koja odgojnim metodama može kod djeteta dovesti do toga da se muško dijete odgaja da cijeni i poštuje ženu, da žena ako nije iznad nije ni ništa manje od toga, barem treba biti jednaka kao on, da zajedno donose odluke. Brak nije tamičenje, nego je brak međusobno dopunjavanje – istakla je ona.

Prof. Hasanagić kaže da je jako važno napomenuti da su roditelji modeli svojoj djeci, te kako se oni ponašaju, tako će i djeca taj model nastaviti slijediti i ponašati se u skladu s tim modelom.

Školski sistem

Kada je riječ o širenju svjesti o rodno zasnovanom nasilju, psihologinja ističe da je jako važno da se u školama govori o ravnopravnosti spolova, te da ne postoje muška i ženska zanimanja, te da svi mogu biti jednako dobri u svim poslovima koje obavljamo.

- Mi na visokom obrazovanju puno govorimo o tome studentima. Jako je važno da sistem policije i sudstva proradi i da svako rodno zasnovano nasilje bude kažnjivo, a ne da se onaj ko prijavi to nasilje vrlo često osjeća kao osuđenik i prolazi cijelu golgotu od samog dokazivanja da se nešto desilo do procesa suđenja i vrlo često neosuđivanja. 

Sistem je taj koji treba da odreaguje u cjelosti, od porodice, policije, sudstva, gdje svi trebamo raditi i poslati poruku ne nasilju nikakvom, pa ni rodno zasnovanom nasilju. Ono nema mjesta kod nas, a koliko će trajati taj proces zavisi od nas samih – poručila je psihologinja Hasanagić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.