U prostorijama Memorijalnog centra Srebrenica danas je održan prvi sastanak Organizacionog odbora za obilježavanje 11. jula, 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone Ujedinjenih nacija“ Srebrenica, javlja Anadolu.
Dosta aktivnosti
Na dnevnom redu sastanka je, između ostalog, bila je informacija o dosadašnjim aktivnostima na pripremi obilježavanja 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone UN-a“ Srebrenica, te izvještaj Organizacionog odbora o aktivnostima obilježavanja 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone UN-a“ Srebrenica i ukop identifikovanih žrtava iz jula 1995. godine.
- Mi smo prošle godine formirali Organizacioni odbor za obilježavanje 29. i 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima 'SZ UN-a' Srebrenica iz jula 1995. godine. Zbog dosta obaveza i aktivnosti odlučili smo krenuti ranije sa pripremama za 30. godišnjicu genocida. Ne sumnjam da ćemo odgovoriti zadatku, jer svi oni koji su uključeni u Organizacioni odbor su vrijedno radili i godinama su tu.
Poslije usvajanja rezolucije o Srebrenici u UN-u mi imamo obilježavanje ne samo u Bosni i Hercegovini nego širom svijeta. Sve to treba uskladiti. Ima dosta toga što treba uraditi, i ovo je naše kretanje s aktivnostima. Svi oni koji žele da daju svoj doprinos, sve dobre ideje su dobro došle, i svi koji smatraju da mogu dati doprinos dobro su došli - istakao je predsjednik Organizacionog odbora Hamdija Fejzić.
Munira Subašić, predsjednica Udruženja “Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa“ istakla je važnost obilježavanja 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima “SZ UN-a“.
- Mi ćemo kao udruženje imati dosta aktivnosti koje će obilježiti 30. godišnjicu genocida. Postavit ćemo cvijet Srebrenice ispred zgrade UN-a. Mislim da je to važno. Mi ćemo cvijet Srebrenice postaviti i u samoj Srebrenici, i to ondje gdje mi živimo i boravimo, blizu naše djece - kazala je Subašić.
Dopuna članova Organizacionog odbora
Na današnjem sastanku je izvršena i dopuna članova Organizacionog odbora sa tri potpredsjednika i to Alija Kožljak iz kabineta člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i Mirsad Bajrović iz Vlade Federacije BIH, te Amra Begić u ime Memorijalnog centra Srebrenica.
Prema informacijama iz Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine identifikovane su do sada dvije žrtve genocida koje će svoj vječni smiraj pronaći u Potočarima 11. jula 2025. godine.