POSLIJE PISANJA "AVAZA"

Nakon skandala na Univerzitetu u Sarajevu, oglasio se KUIP: Inspekcijski nadzor je djelatnost od opšteg interesa

Članom 37. istog zakona se propisuje da inspektor može vršiti inspekcijski nadzor kod subjekta nadzora, bez prethodne najave, naglasili su

KUIP. KUIP-Avaz

S. S.

15.11.2024

Nakon što je "Avaz" prvi objavio informaciju da je Univerzitet u Sarajevu zabranio inspekcijski nadzor Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove, oglasili su se i iz KUIP-a.

Oni su potvrdili naše pisanje, te njihovu reakciju prenosimo u cijelosti.

- Povodom informacije da je inspektorima Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo danas onemogućeno izvršavanje nadzora, u cilju zaštite integriteta Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo, potrebno je podsjetiti da je članom 4. Zakona o inspekcijama (Službene novine Kantona Sarajevo broj 2/2017 i 37/2021) propisano da je inspekcijski nadzor djelatnost od opšteg interesa za Kanton Sarajevo, kojim se osigurava zakonitost i zaštita privatnog i javnog interesa.

Također, članom 37. istog zakona se propisuje da inspektor može vršiti inspekcijski nadzor kod subjekta nadzora, bez prethodne najave, u bilo koje doba dana i noći, u toku njegovog radnog vremena, na mjestu koje je podložno inspekcijskom nadzoru, a izuzetno i izvan radnog vremena, ukoliko postoji opravdana potreba za vršenje inspekcijskog nadzora, kako je to navedeno u nalogu za inspekcijski nadzor.

Član 39. istog zakona propisuje da subjekt nadzora, kao i svako drugo lice zatečeno u prostorijama subjekta nadzora za vrijeme vršenja inspekcijskog nadzora ne smije sprječavati i otežavati inspektoru vršenje inspekcijskog nadzora. Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo sa dužnom pažnjom svoje inspekcijske nadzore provodi u skladu sa članom 47. Zakona o inspekcijama Kantona Sarajevo, koji propisuje da je inspektor dužan obaviti inspekcijski nadzor na način da što manje ometa redovan proces rada, odnosno obavljanje djelatnosti kod subjekata nadzora.

Napominjemo da je za onemogućavanje vršenja inspekcijskog nadzora propisana kaznena odredba kojom će se novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 KM do 15.000,00 KM kaznit za prekršaj pravno lice, ukoliko ne sudjeluje u vršenju inspekcijskog nadzora, odnosno onemogući inspektora u vršenju inspekcijskog nadzora, a kaznit će se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 KM do 3.000,00 KM. Ometanjem i neomogućavanjem vršenja inspekcijskih nadzora subjekti za sebe ne mogu postići pozitivan efekat, niti spriječiti konačno vršenje inspekcijskog nadzora, već samo prouzrokovati dodatne, neželjene novčane izdatke - naglasili su iz KUIP-a.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.