NA DANAŠNJI DAN

Bekir Misirlić: 23. godišnjica smrti bh. slikara i skulptora

Danas je petak, 1. novembar/studeni 2024. godine, do kraja godine preostalo je još 60 dana

Bekir Misirlić. Historija.ba

I. P.

1.11.2024

Na današnji dan 2001. godine, preminuo je Bekir Misirlić, bosanskohercegovački slikar i skulptor.

Cijeli život Misirlić je proveo u rodnoj Banjoj Luci, gdje se školovao i diplomirao lijepe umjetnosti na Višoj pedagoškoj akademiji. Od 1987. godine bio je dopisni član Akademije nauka i umjetnosti BiH. Jedan je od osnivača grupe „Četvorica“. Bio je član grupe „Prostor-Oblik“.

Ovaj veliki i značajan umjetnik nepravedno je zapostavljen, ali njegova djela i danas prikazuju posebnost, autentičnost, originalnu neponovljivost u načinu njihove realizacije. Prije svega, izuzetno vrijedne su njegove slike, u kojima je najviše oslikavao prirodu, naročito krajiške pejzaže. Kako je sam znao često kazivati, bio je “zaljubljenik svjetlosti čarobnih prizora na Kupreškom polju, na kome je kao mladi geometar odlučio čime će se baviti do kraja života”.

Radio je kao nastavnik u osmogodišnjoj školi i gimnaziji, a zatim bio prvi direktor novoosnovane banjalučke Umjetničke galerije (1970-1973). Godine 1973., u Domu kulture radio je na organiziranju izložbi, te kao voditelj likovnih kurseva.

Dobitnik je velikog broja nagrada, a imao je 40 samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu, te učestvovao sa svojim djelima u velikom broju kolektivnih izložbi. Grad Banja Luka je 2004. godine Bekiru Misirliću posthumno dodijelio Zlatnu plaketu.

Najpoznatija Misirlićeva djela su: "Ljubičasti kamen", "Stari kamen kraj prozora", "Bijela pregrada", "Mali dio bašte", "Znaci prošlosti, ulje na platnu" i "Bijela visoravan".

Benvenuto Čelini. Ft.com

Rođen italijanski vajar i zlatar Benvenuto Čelini

1500. - Rođen italijanski vajar i zlatar Benvenuto Čelini (Cellini). Njegova autobiografija "Život Benvenuta Čelinija, pisan vlastitom rukom" značajan je dokument za kulturnu historiju renesanse. Napisao je i "Traktat o vajarstvu". Radio je skulpture i reljefe velikog formata, poput "Perseja sa glavom meduze", "Kozima Medičija", "Nimfe iz Fontenbloa".

1531. - Napisana prva Gazi Husrev-begova vakufnama za džamiju, imaret (humanitarna kuhinja) i hanikah (škola za derviše). Druga vakufnama (1537.) je bila za Kuršumlija medresu, a trećom (1537.) je uvakufljena dodatna imovina za izdržavanje džamije. Tri vakufname predstavljaju dokumente koji čine pravni osnov formiranja Gazi Husrev-begovog vakufa kao jedne do u detalje organizovane složene institucije. Gazi Husrev-beg je, u svojoj vakufnami iz 1531. godine, između ostalog, napisao: “Svakog umnog i razboritog čovjeka će se dojmiti, da je ovaj svijet prolazan i zavičaj dosade i nesreća. Nije svijet ni kuća ni stan on je tek prolaz, kroz koji se ulazi u kuću spasenja ili pakao, a za to je pametan onaj, koji se na ovome svijetu ne prevari, koji mu ne vjeruje, koji ga ne gleda ljubavnim očima, te mu se ne prilagodi. Sretan je onaj čovjek, koji na sebi priliku uzima te današnji dan na jučerašnji primjeni i koji, čekajući vrijeme smrti, u svome radu ne pogriješi. Dobra djela gone zlo, a najuzvišenije od dobrih djela je milodar, najuzvišeniji milodar je onaj koji ostaje zauvijek, a od dobrotvornih djela opet je najljepše ono koje jest, odnosno koje će se trajno ponavljati. Jasno je, da je od trajnih dobrotvornih djela najdulje zajamćeno dobročinstvo vakuf. Dok je svijeta i vijeka korist vakufa ne prestaje niti se njegovo djelovanje do Sudnjega dana završava".

1757. - Rođen italijanski vajar Antonio Kanova (Canova), najveći majstor italijanskog klasicizma, koji je utjecao na cjelokupno evropsko vajarstvo. Djela: "Amor i Psiha", "Paolina Borgeze kao Venera", "Persej", "Tri Gracije", spomenici papama Klementu XII i Klementu XIV, Napoleonova bista.

1892. - Ruski velemajstor i prvak svijeta u šahu Aleksandar Aleksandrovič Aljehin, jedan od najvećih u historiji šaha i jedini koji je umro kao svjetski prvak, rođen je na današnji dan.

1895. - Otvorena Gradska tržnica u Sarajevu. Zgrada Gradske tržnice izgrađena je u neorenesansnom stilu i kao takva reprezentira jedno od vrednijih ostvarenja u toj kategoriji. U unutrašnjem prostoru, čelično-drvena, rešetkasta konstrukcija svoda, kao i podrumska hladnjača predstavljaju savremenu sliku rješavanja unutrašnjeg prostora. U auli je izrađen sat u stilu secesije, koji i danas postoji.

1897. - U italijanskom gradu Torinu osnovan Fudbalski Klub Juventus.

1928. - U Turskoj arapsko pismo zamijenjeno latinicom, što je bio dio prozapadnih reformi osnivača moderne Turske Mustafe Kemal-paše Ataturka.

Ibrahim Kajan. Facebook

Ibrahim Kajan, bh. književnik, slavi 80. rođendan

1944. - Rođen Ibrahim Kajan, bosanskohercegovački književnik. Radio Zagreb emitirao je pet njegovih radiodrama, a Radio FBiH "Katarinu Kosaču – Posljednju večeru", koju je na scenu postavio Mostarski teatar mladih (2003), u režiji Seada Đulića i Tanje Miletić-Oručević, a potom Sarajevski ratni teatar (SARTR), u režiji Gradimira Gojera. Od 2001. godine Kajan je radio kao pomoćnik ministra za kulturu u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta HNK, a potom kao profesor na Fakultetu humanističkih nauka u Mostaru, gdje je jedno vrijeme bio i vršilac dužnosti dekana. Član je Društva pisaca Bosne i Hercegovine i Društva hrvatskih pisaca, član P.E.N. Centra Bosne i Hercegovine, dopisni član Bosansko-hercegovačko-američke akademije nauka i umjetnosti (BHAAAS).

1946. - Generalna skupština UN-a osnovala UNICEF (Međunarodni fond UN-a za pomoć djeci) radi pomaganja ugroženoj djeci u zemljama opustošenim u Drugom svjetskom ratu.

1949. - Objavljeno prvo izdanje njemačkih novina “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

1972. - Umro američki pisac Ezra Paund (Pound), jedan od utemeljitelja pjesničke imažinističke škole. U Drugom svjetskom ratu bio je u službi propagande fašističke Italije, pa mu je 1945. suđeno, ali je proglašen ludim i 13 godina je proveo u ludnici. Njegovo remek-djelo "Cantos", izuzetno teško i složeno štivo, sastavljeno je od niza nezavisnih pjesama koje je objavljivao do smrti. Objavio je i više kritičkih knjiga: "Duh romantike", "Kritički eseji", "Kako da čitamo esej".

1993. - Stupanjem na snagu Ugovora o Evropskoj uniji formalno uspostavljena Evropska unija.

1995. - U američkom gradu Dejtonu počeli pregovori o Bosni i Hercegovini, koji su trajali tri sedmice, do 21. novembra, nakon čega je dogovoren i potpisan Mirovni sporazum kojim je okončan rat u BiH.

1998. - Utemeljen Evropski sud za ljudska prava.

2008. - Preminula Ima Sumak (Yma Sumac), peruanska pjevačica. Tokom 1950-ih godina bila je jedna od najpoznatijih izvođačica egzotične muzike u svijetu. Međunarodni uspjeh postigla je zbog svog ogromnog raspona glasa, koji je dosezao više od četiri oktave. Bila je sposobna pjevati u niskim baritonskim registrima, ali i tonove iznad prosjeka običnog soprana.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.