SARAJEVO

Inicijativa za zaštitu prava na pitku vodu, kao osnovnog ljudskog prava

Pored obilja pitke vode u BiH i dalje milioni KM izdvajaju se za uvoz flaširane vode

Sa konferencije. Fena

FENA

29.10.2024

Učesnici konferencije „Unapređenje baštine sarajevskih česmi u svrhu osiguranja prava na pitku vodu“ danas su u Sarajevu, u prostorijama Privredne komore FBiH, diskutovali o zakonodavnom okviru i zaštiti prava na pitku vodu kao osnovnog ljudskog prava.

Projekt „Voda bez granica: Unapređenje baštine sarajevskih česmi u svrhu osiguranja prava na pitku vodu“ nastavak je projekta „Sarajevo grad hiljadu česmi – oživljavanje tradicije korištenja česmi“, pokrenutog s ciljem podizanja svijesti i jačanja kapaciteta za zagovaranje važnosti ljudskog prava na pitku vodu.

Savjetnica u Udruženju „Savjet za zelenu gradnju“ i inicijatorica projekta Sanela Klarić je rekla da su prije tri godine počeli raditi na tome da mapiraju i utvrde u kakvom su stanju naše javne česme.

- Na taj način smo shvatili da su na terenu dosta 'nevoljene', a s druge strane predstavljaju nevjerovatan potencijal i infrastrukturu kako možemo praktično komunicirati o tome da počnemo svi vjerovati u svoju pitku vodu jer Sarajevo ima više od hiljada izvora pitke vode, te kako možemo našu kulturu i nasljeđe zaštititi – navela je Klarić, dodajući da se projekt tiče i smanjenja količine plastičnog otpada.

Pravo na pitku vodu, kao osnovno ljudsko pravo

Projekt je, kako je dodala, podržan od dugogodišnjih partnera, Fondacije Heinrich Böll u Sarajevu i usklađen je sa zelenim politikama. Kroz projekt je uspostavljena web stranica www.cesma.ba putem koje su mapirane javne česme. Projekt je osvojio glavnu nagradu publike od strane New European Bauhausa kao najbolje ocijenjeni projekt održive i odgovorne arhitekture od građana Evrope.

- Ovom konferencijom želimo ojačati komunikaciju sa donosnicima odluka, kako možemo kroz ustav provući pravo na pitku vodu kao ljudsko pravo. Slovenija je to napravila i s nama će danas biti i kolege iz Instituta 8. marec iz Ljubljane. Sa nama je i pravni tim koji bi nam pomogao da vidimo kako u kompleksnoj strukturi Bosne i Hercegovine to možemo raditi i na kojim nivoima vlasti - istakla je Klarić, dodajući da će tokom konferencije biti predstavljen nacrt dokumenta „Pravo na pitku vodu kao osnovno ljudsko pravo“

Konferenciju je otvorio predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH Dragan Mioković koji je iskazao podršku ovoj inicijativi.

- Neću reći ništa novo kada kažem da je pitka voda strateški resurs svake države i da svako ozbiljno društvo mora voditi računa o tom resursu. Što se tiče ne samo rukovodstva nego, uvjeren sam, Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, bez obzira na poziciju i opoziciju, potpuno sam siguran da će inicijative ovakve vrste imati svu našu pomoć i podršku - rekao je Mioković.

Mioković je dodao da ga ohrabruje da nadležno Ministarstvo okoliša i turizma i ministrica Nasiha Pozder pridaju pažnju i tom segmentu.

- Mi ćemo kao zakonodavno tijelo pružiti svaku vrstu podrške projektima ove vrste, duboko vjerujem u to bez obzira na političke razlike među nama – naveo je Mioković.

Pored obilja pitke vode, BiH i dalje izdvaja milione maraka na uvoz flaširane vode

Predsjednik Privredne komore Federacije BiH Mirsad Jašarspahić je rekao da je Savjet za zelenu gradnju /Green Council asocijacija sa kojom ova komora godinama sarađuje na nizu projekata.

- U okviru komore postoji više od 25 strukovnih udruženja, a tema pitke vode sigurno se tiče mnogih od njih, a posebno turističkog sektora jer je pitka voda zaista brend u BiH - rekao je Jašarspahić, naglašavajući značaj ovog projekta u ekološkom, kao i smislu prava ljudi.

Skrenuo je pažnju na to da se, pored obilja pitke vode u BiH i dalje milioni KM izdvajaju za uvoz flaširane vode.  

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.