Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit (Christian Schmidt) u razgovoru za AFP upozorio je na sve veći utjecaj Rusije u BiH.
Osim toga, istakao je kako Vladimir Putin ne bi smio imati posljednju riječ kada je riječ o putu BiH ka EU.
- Ne bismo mu trebali dati posljednju odluku o tome ima li Bosna i Hercegovina put ka europskim integracijama - rekao je Šmit.
Dodao je kako je potrebno rješavati probleme, a ne proglašavati ih normalnim.
Prema navodima AFP-a, ova izjava dolazi u trenutku kada se nalazi u sukobu s predsjednikom RS Miloradom Dodikom, koji je saveznik Kremlja. Podsjećaju da se Dodiku sudi zbog nepriznavanja odluka Šmita i Ustavnog suda BiH.
Nedostatak podrške Rusije i Kine
Dodik ne priznaje Šmitov autoritet nakon što su Rusija i Kina odustale od podrške njemačkom diplomati na poziciji visokog predstavnika.
Inače, Šmit je poništio dva zakona koja je usvojila NSRS, a kojim se odbija priznavanje njegove pozicije. Dodik se usprotivio odluci, obećavajući da će se boriti protiv optužbi na suđenju koje, ističe AFP, označava potencijalnu prekretnicu za poslijeratnu BiH.
Navode da izvan suda, Dodik se nastavlja razmetati svojim vezama s Moskvom.
Prošlog mjeseca predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin odlikovao je Dodika Ordenom Aleksandra Nevskog, jednim od najvećih ruskih odličja, tokom posjete toj zemlji.
Šmit i drugi upozorili su da veze s Moskvom riskiraju daljnje rasplamsavanje napetosti u regiji nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Posljednja prilika
- Ne bih isključio da dio strategije dolazi direktno iz Moskve - rekao je Šmit o Dodikovim nedavnim potezima, osudivši “antievropsko ponašanje političara” i njegove “bliske odnose” s Putinom.
Šmitovi komentari dolaze uoči sljedećeg sastanka Evropskog vijeća, koji će vjerovatno biti posljednja prilika za otvaranje pregovora o članstvu u EU s BiH prije europskih izbora u junu.
Nefunkcionalan administrativni sistem stvoren prema Dejtonskom paktu koji zemlju dijeli na dva tijela, Federaciju BiH i Republiku Srpsku, dosad je upravljao zemljom. Kako bi pomogao u upravljanju tim složenim sistemom, visoki predstavnik uživa široke ovlasti, uključujući nametanje ili poništavanje zakona i otpuštanje izabranih dužnosnika, piše AFP.
Ističu da je Šmit branio svoje ovlasti rekavši da podržavaju i pomažu “lokalne vlasti u razvoju funkcionalne države”.
Upitan dokazuju li široke ovlasti nesposobnost bh. političara, Šmit je poslao različite signale.