RAZGOVOR

Nermin Nikšić, lider SDP-a, za "Avaz": EU ne smije biti prestroga

Ukoliko usvojimo zakon o sprečavanju sukoba interesa, jedino ostaje zakon o sudovima da stopostotno ispunimo sve preduvjete

Nikšić: Pregovori su teški, iscrpni. N. Šaljić / Avaz

Alen Bajramovic

4.3.2024

Pred nama je izuzetno važna sedmica, možda i ključna, kada je riječ o evropskom putu BiH.

Nakon usvajanja Zakona o sprečavanju pranja novca i početka pregovora s Frontexom očekuje se da ove sedmice bude usvojen i zakon o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH, kao još jedan prioritet za otvaranje pregovora s BiH na sjednici Evropskog vijeća 21. marta.

Pozitivan odgovor

- Usvajanjem tog zakona došli bismo na korak do ispunjenja svih uvjeta koje je EU stavila pred BiH za dobivanje pozitivnog odgovora za otpočinjanje pristupnih pregovora. Kao i uvijek, pregovori su teški, iscrpni, ali je bitno da im svi pristupamo otvoreno, s iskrenom namjerom da se usvojenim rješenjima približimo evropskim standardima - kazao je za “Avaz” premijer FBiH i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.

Podsjeća da izmjene Izbornog zakona koje zahtijevaju i izmjene Ustava BiH nisu jedan od uvjeta za otvaranje pregovora, ali jesu obaveza iz 14 prioriteta Evropske komisije.

- Ukoliko usvojimo zakon o sprečavanju sukoba interesa, jedino ostaje zakon o sudovima da stopostotno ispunimo sve preduvjete. Međutim, mislim da EU ne može i ne smije biti prestroga prema BiH. Ne bježimo od svojih obaveza, ali i EU treba prepoznati činjenicu da smo u posljednjih godinu usvojili više reformskih zakona i mjera nego u cijelim ranijim mandatima – istakao je Nikšić.

Uporedo sa sporenjima o zakonu o sudovima BiH, riješena su veoma bitna druga pitanja, koja je EU prepoznala kao značajna, među kojima je sporazum o Frontexu, Zakon o državnoj službi BiH i niz drugih propisa.

Precizan putokaz

Nikšić dodaje da su i po pitanju Izbornog zakona BiH zabilježeni značajni iskoraci usaglašavanjem odredbi kojima bi se zaštitio integritet izbornog procesa.

- Što se tiče izbora članova Predsjedništva BiH, tu su stvari jasne. Presude Evropskog suda za ljudska prava su vrlo precizan putokaz, kao i uvjet EU da te presude provedemo. Unutar tih okvira je jedino moguće tražiti rješenja za unapređenje ustavnog i zakonskog okvira. Od tog pitanja ne bježimo. Naprotiv, zagovaramo njegovo što urgentnije rješavanje jer se radi o krupnom problemu s aspekta evropskih integracija – naveo je Nikšić.

Neka nam daju šansu

- Upravo pozitivan odgovor EU i otvaranje pregovora bi nam omogućili da mnogo rasterećenije razmatramo sva, pa i najteža pitanja u vezi s reformama koje moramo provesti.

Očekujem da to lideri EU uvide i daju našoj državi šansu da postane članica skupa država kojima po svojoj prirodi, kulturi i historiji i pripada – istakao je Nikšić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.