Spuštanjem cvijeća u rijeku Drinu, u Goraždu je obilježen 26. januar – Dan sjećanja na žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu i dan prvog oslobođenja Goražda.
Tokom centralne manifestacije na mostu Alije Izetbegovića u centru grada, prisutni su odali počast žrtvama četničkog pokolja koji je trajao od novembra 1941. do 26. januara 1942. godine, a koji je zaustavljen ulaskom partizanskih jedinica u grad.
Ovovremeni fašisti
- Onaj ko zaboravlja nema budućnost. To smo se uvjerili bezbroj puta. Jesu nas žrtve i pobjede iz '42. godine danas okupile, ali nismo mi danas na ovom mostu samo zbog njih. Ovdje smo mi i zbog nas.
Jedni su dali svoje živote, drugi su jurišali za slobodu i učinili sve što su u svojim životima mogli učiniti. Hajdemo se mi svi zajedno bez obzira na bilo koju razliku koju međusobno imamo, pogledati u oči, presabrati i vidjeti šta mi danas možemo uraditi u ovovremenoj borbi protiv ovovremenim fašista. Ovovremeni fašisti ušli su u brojne strukture vlasti, u skoro svim organima vlasti imamo neofašiste koji ruše ono što imamo – kazao je predsjednik SABNOR-a BiH Sead Đulić.
- Gledajući kroz istoriju, Goražde je grad koji je prošao kroz najteže trenutke i stradanja u svim agresijama. Ali i grad koji je, vođen snagom, hrabrošću i otpornošću svog stanovništva, uvijek uspijevao da se odbrani i podigne ka boljoj budućnosti. Danas kada odajemo počast svim žrtvama koje su podnijele teret stradanja tokom Drugog svjetskog rata, moramo se sjetiti i hrabrosti partizanskih jedinica koje su zaustavile pokolj nad žrtvama koje su četnici Draže Mihailovića ubijali '41. i '42. godine - kazao je potpredsjednik FBiH Igor Stojanović.
Najteži trenuci opsade
On je dodao da ovaj dan podsjeća na razdoblje od '92. do '95. godine, najteže trenutke opsade Goražda i stradanja njegovog stanovništva.
- Obaveza svih nas je da očuvamo sjećanje na prošlost, ne samo kao opomenu budućim generacijama, već kako bismo osigurali da se takvi zločini ne zaborave i da se tako nešto više nikada i nikome ne ponovi. Zajedničkim naporima moramo graditi društvo gdje se poštuje svaki pojedinac, gdje preovladava razumijevanje i gdje mir postaje trajna vrijednost – istakao je Stojanović.
- Ovaj datum je podsjetnik na strahote koje su se desile u Goraždu, a ujedno i dokaz da se borba isplati. To su pokazale partizanske jedinice koje su zaustavile pokolj nad žrtvama ovog zločina 1942. godine.
Ovdje smo da čuvamo kulturu sjećanja. Neka nam ovaj most bude simbol vječnog spajanja ljudi, a ne simbol razaranja i uništenja, a hrabri stanovnici ovog grada podsjetnik na borbu i herojstvo, jer i samo Goražde nosi epitet grada heroja - kazao je gradonačelnik Goražda Ernest Imamović.
U znak sjećanja na žrtve pokolja delegacija Grada Goražda sa gostima položila je cvijeće i na spomen-obilježjima poginulim pripadnicima policije i ubijenoj djeci Goražda, a tokom dana buketi su položeni i centralnom spomen-obilježju braniteljima Goražda, spomen-obilježjima na Trgu branilaca i Kolijevkama i spomen-obilježju Drinskim mučenicama, časnim sestrama ubijenim u Drugom svjetskom ratu.
Od kraja novembra 1941. do kraja januara 1942. godine na mostovima i drugim mjestima u Goraždu, ali i Foči i Višegradu, ubijeno je blizu 8.000 ljudi.