Prijatelj naroda BiH i Grada Sarajeva porijeklom iz Saudijske Arabije rahmetli Šejh Husein Bakri Gaza (Hussein Bakry Gazzaz), bosanskoj javnosti, a posebno jetimskoj populaciji, poznat je kao veliki vakif i dobrotvor koji je uvakufio sredstva za izgradnju i finansiranje rada jetimskog naselja „Al Walidein Gazzaz“ na Mojmilu u Sarajevu.
Kamen temeljac
Šejh Gazaz rođen je 1925. godine u Meki, a školovao se u Egiptu, a nakon završetka školovanja vratio se u Saudijsku Arabiju, gdje se bavio porodičnim biznisom i humanitarnim radom.
U smislu doprinosa, Šejh Gazaza je 14. oktobra 1998. godine postavio kamen temeljac za izgradnju Školskog centra „Gazzaz“' u Sarajevu. Izgradnja Centra bila je planirana u dvije faze. Donator prve i druge faze izgradnje Centra je bio Gazaz. Njegovim donatorskim sredstvima u iznosu od 32 miliona KM izgrađen je kompletan Centar (ukupno 11 objekata).
Osnovna škola „Al Walidein-Gazzaz“' počela je s radom u školskoj 1999/2000. godini na osnovu odobrenja Ministarstva obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo. Prvobitno je škola (sa internatom) nosila naziv ''Roditeljski dom – Gazzaz'', da bi 2001. godine došlo do zasebnog registrovanja škole pod imenom Osnovna škola ''Al Walidein-Gazzaz'' i internata pod imenom Dječiji dom ''Al-Walidein''.
Osnovna škola ''Al Walidein-Gazzaz'' i Dječiji dom ''Al Walidein'' nalaze se u sarajevskom naselju Mojmilo, i to na površini od oko 26.000 metara kvadratnih.
Prioritetan cilj rada škole je bio da se omogući, po najsavremenijim pedagoškim standardima, edukacija djece bez jednog ili oba roditelja. Osnivač škole (Fondacija za obrazovne i socijalne usluge ''Al-Amana'' Sarajevo) u potpunosti je snosio troškove školovanja, smještaja, ishrane i usluge prijevoza za djecu bez jednog ili oba roditelja.
Osim navedenog, učenicima su bili obezbijeđeni udžbenici, školski pribor, đačka uniforma i zdravstveni tretman u školskoj ambulanti. Novosagrađeni objekti škole su nudili prostorije za nesmetano odvijanje nastave prema utvrđenim standardima za osnovno obrazovanje.
Vannastavnim aktivnostima se pridavao ogroman značaj. Budući da se nudio veliki broj sekcija, učenici su mogli, shodno svojim interesovanjima, sposobnostima i sklonostima, odabrati vannastavne aktivnosti koje im najviše odgovaraju.
Škola je nastojala da kroz društvene, kulturne i sportske aktivnosti pomogne socijalizaciji učenika u savremeno bh. društvo. U tom smislu ostvarena je saradnja s brojnim institucijama sličnog karaktera. Ova odgojno-obrazovna ustanova organizovala je, između ostalog, školu u prirodi, školu skijanja, posjete muzejima, bibliotekama te pozorišnim i filmskim predstavama.
Škola je nudila jedinstven produženi boravak kroz koji se djeci omogućavao bogat sadržaj raznovrsnih aktivnosti kao što su igra, učenje, rad domaće zadaće i sl., a sve s ciljem da se kod učenika razvijaju radne navike, da budu dovoljno spremni za sljedeći radni dan, te da se uče druženju, razvijanju solidarnosti i sl.
Obezbijeđen smještaj
Za učenike koji su dolazili iz drugih dijelova BiH obezbijeđen je bio smještaj u internatu, a svoje porodice posjećivali su organizovano svakih petnaest dana. Zimski i ljetni raspust djeca su provodila kod svojih roditelja/staratelja.
Kada je riječ o djeci s područja Kantona Sarajevo, škola je svakodnevno organizirala prijevoz učenika vlastitim minibusevima od kuće do škole i obratno.
Osnovno obrazovanje u ovoj školi je završilo više od 700 učenika/ca. Učenici ove škole su danas nosioci brojnih pojedinačnih priznanja, a mnogi od njih su fakultetski obrazovani i poštovani u društvu.
Također Vakif Šejh Gazaz je 2004. godine u korist Islamske Zajednice u BiH uvakufio svu nepokretnu i pokretnu imovinu u kompleksu „Gazzaz“. Tako je Vakufska direkcija formalnopravno postala vlasnik imovine, ali, poštujući volju vakifa, imovinu je dala na korištenje Fondaciji „Sretna budućnost", a kasnije Fondaciji „Al Amana" za potrebe osnovne škole i doma "Al Walidein Gazzaz".
Nakon što je jetimsko naselje prestalo raditi 2011. godine zbog toga što su djeca odrasla i otišla u srednje škole i na fakultete, 11 objekata - četiri zgrade škole, četiri doma, sportska sala, upravna zgrada i džamija, ostalo je prazno. Vakufska direkcija je preuzela imovinu na upravljanje. Trenutno su četiri objekta iznajmljena Fondaciji Marif iz Turske za potrebe predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja.
Rekonstrukcija objekta
U toku je i rekonstrukcija jednog objekta koji će koristiti Media centar Islamske zajednice u BiH, a jedan objekat je predviđen za korištenje Centra za kadrove također Islamske zajednice u BiH. Kompleks nekadašnjeg jetimskog naselja „Al Walidein Gazzaz“ na Mojmilu 2016. godine postao je, između ostalog, i sjedište Vakufske direkcije.
Zbog svega dobrog što je uradio Gaza, Semir Ždralović, bivši štićenik jetimskog naselja „Gazzaz“, zatražio je da ulica koja se nalazi ispod jetimskog naselja i SOS dječijeg sela, prijašnjeg naziva Olimpijska, nosi naziv po dobročinitelju Husein Bakri Gaza.