Dok podrška palestinskom narodu na društvenim mrežama i u javnom prostoru prerasta u antisemitizam, a bolji dio planete se ujedinjuje u zahtjevu da se napadi na Gazu zaustave, nekadašnji komandant 7. muslimanske brigade ARBiH, aktuelni vijećnik SDA u Gradskom vijeću Zenica Šerif Patković stavio se na raspolaganje Hamasu. U svojim istupima na skupovima podrške Palestini relativizira zločin ove terorističke organizacije u Izraelu, a u islamističkom pokretu, kojem napadi na civile i otmice žena i djece nisu strani, vidi sličnost s Armijom RBiH?!
- Brigada pokreta Hamas, nastala iz političkog krila Muslimanskog bratstva, mene duboko podsjeća na Sedmu (muslimansku brigadu Armije RBiH) i ja kao komandant, evo kažem i ambasadoru, ali i kao čovjek, stavljam se na raspolaganje, u datom trenutku, da im se pridružim - kazao je Patković na skupu u Zenici.
Pojačan angažman
Osim što kompromitiraju Armiju RBiH, opasne izjave u vremenu snažnih emocija zbog stradanja stanovnika Gaze mogu imati i posljedice na sigurnosnom planu.
Svjedočimo izjavama koje ne doprinose miru u Palestini niti su od pomoći gradnji dobrosusjedskih odnosa u BiH, kaže stručnjak za sigurnost Safet Mušić, te dodaje da sa sigurnosnog aspekta takvi istupi idu u prilog onima koji ne vole ovu državu, posebno kad dolaze od ljudi iz politike ili ratnih komandanata.
Ovakve poruke predstavljaju kršenje vladavine prava u našoj zemlji, kaže Denis Hadžović, direktor Centra za sigurnosne studije BiH.
- Niko pojedince ne može spriječiti u njihovoj namjeri ili ideološkom opredjeljenju, ali za učešće osoba na stranim ratištima Krivični zakon BiH predviđa zatvorske kazne - navodi Hadžović.
Sama činjenica da imamo osobe koje se bave poticanjem pridruživanju bilo kojoj stranoj formaciji, a posebno onima koje su definirane kao terorističke, veoma je opasna, smatra stručnjak za sigurnost Sandi Dizdarević. Upozorava da ovakve izjave predstavljaju prijetnju po sigurnost BiH, jer automatski postajemo predmet pojačanog angažmana stranih službi.
Nadležne službe
- Ako takva izjava dolazi od političara, ona predstavlja opasnost od koje bi se takva politika u najmanju ruku trebala ograditi, osuditi je, takvoj osobi onemogućiti daljnje članstvo, jer u suprotnom takav stav prihvata kao zvanični. Takve izjave su sigurnosni rizik, jer mogu utjecati na vulnerabilne pojedince i grupe u kontekstu formiranja istih stavova i pridruživanju. Dakle, radi se o radikalizaciji koja vodi ka ekstremizmu, osobito onih osoba koje su pod jakim utiskom emocija - ističe Dizdarević te podsjeća da poticanje na izvršenje krivičnog djela predstavlja osnov za postupanje bh. obavještajnih i policijskih službi, a time i Tužilaštva BiH.
Protiv interesa BiH
Ovakve izjave su predmet obrade, ne samo medija već i diplomatskih i obavještajnih službi, i onda ne treba čuditi kada iz drugih država dođe informacija o terorističkoj prijetnji iz BiH. Iako ta prijetnja, koju spominju druge države, nema uporište u činjenicama, posebno kada se govori o potencijalu terorističke prijetnje, to niko ne provjerava. Informacija je odaslana i kao takva bit će dodatno eksploatirana i upotrijebljena protiv interesa BiH - navodi Mušić.