Sarajevo je u četvrtak prije podne bilo najzagađeniji glavni grad svijeta. Prema podacima najveće svjetske platforme IQAir, koja podatke o zagađenosti zraka objavljuje u realnom vremenu, glavni grad BiH je u jutarnjim satima bio peti grad na neslavnoj listi svjetskih metropola, a iza 10 sati, s parametrima koji su alarmirali da je zrak opasan po kompletnu populaciju, iza sebe je ostavio i višemilionske gradove poput Bagdada, Kuvajt Sitija, Džakarte i Dubaija.
Fotohemijski smog
- Riječ je o fotohemijskom smogu, poput losanđeleskog, koji nastaje zbog ogromnog broja automobila koji se stalno kreću u našoj kotlini. U pitanju je više od 150.000 vozila. Mi smo nekada analizirali podatke o kategorijama automobila, za svaku od njih poznato je koliko emitira polutanata iz ispušnih plinova na 100 kilometara. Tako da, ni u najboljim scenarijima, slika nije nimalo optimistična, čak ni kada bi sva vozila bila kategorije 5 ili 6, a ne u situacijama kada znamo kakva su nam sve vozila na cesti – kaže profesor Prirodno-matematičkog fakulteta UNSA-e Samir Đug.
Osim ispušnih plinova, posebnu opasnost predstavljaju čestice PM2,5, koje su i u petak Sarajevo svrstale među najzagađenije glavne gradove. Profesor Đug pojašnjava da se radi o česticama koje nastaju sagorijevanjem fosilnih goriva i koje zbog svoje finoće, prečnika i strukture prodiru dublje u organizam, gdje se zadržavaju i izazivaju zdravstvene probleme. Ako smo u avgustu najzagađeniji u svijetu, šta da očekujemo s početkom grijne sezone, nije teško pretpostaviti. Đug kaže da će se tada pokretnim ili difuznim zagađivačima priključiti i stacionarni.