FUNKCIONER NATO-A

Džejms Maki: BiH još uvijek nije spremna za NATO, naša je procjena da neće biti rata u BiH

Zapaljiva retorika ili retorika koja potkopava suverenitet i teritorijalni integritet ne vodi u pravom smjeru, rekao je

Džejms Maki. Face TV

S. S. / Face TV

10.6.2023

Džejms Maki (James Mackey), direktor Odjela za sigurnosnu politiku i partnerstvo u sjedištu NATO-a, govorio je za Face televiziju.

- Došao sam s Komitetom za partnerstvo i kooperativnu sigurnost, koji je sklopu NATO-a, a koji se sastoji od svih članica NATO-a, kao i našeg gosta – Švedske. Razgovaramo sa zvaničnicima iz BiH o saradnji između NATO-a i BiH. Pokušat ćemo detaljno istražiti kako NATO može bolje sarađivati s BiH. Situacija se dramatično poboljšala od devedesetih godina. Sada postoji značajan broj zemalja iz regije koje su postale članicama EU ili članicama NATO-a, te imamo zemlje poput BiH koje su na putu da postanu članice EU – rekao je Maki.

- Ne ratuje se kao devedesetih, ali isto tako moramo investirati u budućnost i fokusirati se na osiguravanje mira i stabilnosti u regiji, tako da bi se regija mogla dalje razvijati. Zapaljiva retorika ili retorika koja potkopava suverenitet i teritorijalni integritet ne vodi u pravom smjeru, u smislu provođenja stabilnosti, sigurnosti i prosperiteta za sve ljude u BiH. BiH je suverena, nezavisna država i ima pravo donositi odluke o svojoj budućnosti. Rusija se pokušava umiješati u unutrašnje poslove drugih zemalja, destabilizirati ih, kako bi promovisala ruske interese – poručio je.

BiH je dovoljno jaka

Kazao je da je BiH dovoljno jaka i nezavisna da se zauzme za sebe.

- Opasnost od rata u BiH je jako niska i to je naša procjena, kao i procjena naših vojnih komandanata. Međutim, moramo se truditi svaki dan da očuvamo mir i stabilnost u regiji. Moramo sarađivati zajedno, kako bi se ojačali kapaciteti BiH i upravo zbog toga smo ovdje – da vidimo kako NATO može pomoći da BiH razvije svoje kapacitete i sposobnosti. Trenutno nismo zabrinuti u vezi s ratom, ali se svakog dana moramo truditi da se krećemo ka miru i prosperitetu u regiji. Odluka da li će se BiH pridružiti NATO savezu ili ne u potpunosti zavisi od BiH. Ona je nezavisna, demokratska zemlja i Bosna treba birati sama, na osnovu svojih demokratskih načela i procedura unutar zemlje – kazao je.

Dodao je da to NATO ne može odlučiti, nego je odluka na BiH.

- Ono što NATO radi tiče se razmatranja da li je BiH sposobna za članstvo u Savezu. Blisko sarađujemo s BiH u osiguravanju ispunjavanja standarda za članstvo i težimo ka boljem razvijanju, bez obzira da li je članstvo krajnji cilj. Želimo biti sigurni da je BiH stabilna, nezavisna, ali i dovoljno jaka da se sama pobrine za svoju sigurnost. I onda možemo odlučivati o pitanju članstva, baš kao što i BiH može odlučivati o tome. Kao što smo vidjeli u Finskoj i Švedskoj, oni su pokrenuli demokratske procese. Koristili su svoje demokratske strukture u odlučivanju hoće li krenuti ka članstvu. Mi isto očekujemo i od BiH. Ta je odluka na Bosni i Hercegovini – želi li ili ne nastaviti prema članstvu – istakao je.

Mnogo reformi

Pojasnio je da je rade u BiH kako bi se izvršile reforme koje postoje već dugo.

- Akcioni plan za članstvo je alat, instrument, koji je NATO odobrio BiH i koji još uvijek stoji u ponudi. Iz Bosne su poručili da žele raditi na programima reformi, što je opet izbor koji mora donijeti bh. vlast. Svi alati, mapa, reformski programi ostaju otvoreni za BiH, da ga iskoriste kada žele i ukoliko to žele. Reforme koje provodimo su iste, a to su jačanje vojnih snaga, jačanje sposobnosti Ministarstva sigurnosti da se izbore s prirodnim nesrećama, poput požara, poplava i ostalih nepogoda, kao i da se izbore sa stvarima poput vladavine zakona, pravnim i izbornim reformama. Kada će BiH postati članica NATO-a zavisi od mnogo faktora. BiH će biti članica NATO-a onda kada BiH poželi biti članica NATO saveza… kada nam saopći svoju jasnu, demokratsku odluku da želi pristupiti i kada BiH bude spremna da postane članica. Danas BiH nije spremna da postane članica NATO-a – pojasnio je.

Ističe da postoji mnogo reformi koje je potrebno ispuniti.

- Ali mi smo ovdje da radimo detaljno s predstavnicima vlasti BiH svaki dan, kako bismo promovisali te reforme. Nekada u budućnosti BiH će možda biti spremna i reći da želi biti članica i NATO će biti spreman da je prihvati, ali taj dan još uvijek nije došao. Prečica da se ubrza ulazak u NATO jeste dublji angažman u sprovođenju reformi koje se tiču prava, izbora… Treba iskorijeniti korupciju i ako Vlada BiH sprovede sve planirane reforme, vjerujem da bi put i prema EU bio mnogo brži, a onda ukoliko BiH odluči da želi članstvo u NATO – i taj će put biti ubrzan. Temelj svega moraju biti reforme i čestom pričom o članstvu skreće se pažnja sa sporog provođenja reformi. Što se tiče perspektive NATO-a, mi bismo se zaista fokusirali na sprovođenje reformi, a ne na članstvo u NATO. NATO će biti ovdje da pomogne u reformama i možemo pričati o članstvu kada BiH bude spremna i kada se bude više angažovala u sprovođenju tih reformi – zaključio je.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.